Een burgemeester was wel voorzitter van de raad, maar het was niet nodig dat hij tevens lid was en stemrecht had in de raadsvergadering. "De koning heeft recht om burgemeesters te benoemen en te ontslaan", wat in de nieuwe wet uitdrukkelijk werd genoemd, had veel meer zin gekregen. Het lijkt er dus op dat in 1851 in verband met de nieuwe wet alle Noordhollandse burgemeesters werden bekeken of ze wel of niet voor herbenoeming in aanmerking kwamen. Er rijst dan de vraag: Waarom werd de een wel herbenoemd, bijv. J.de Boer en K. Muntjewerf, en de ander niet, zoals K.Duif en D. de Geus. Omdat in dit geval de burgemeester van de nabuurgemeente tevens eerste burger werd in de gemeente van de ontslagen burgemeester, ligt het voor de hand te denken: Er zal wel weer een gemeentelijke herindeling op til zijn geweest. In een provinciaal rapport over herindeling van gemeenten in Noord-Holland, uitgebracht omstreeks 1950, wordt een historisch overzicht gegeven van de herindelingen in dit gebied. Daarin wordt o.m. verteld: In 1811 besloot Napoleon om o.a. Broek, Sint-Pancras en Oudorp samen te voegen tot één gemeente. Na de Franse tijd werd deze samenvoeging weer teniet gedaan, vooral omdat deze plaatsen 'heerlijkheden' waren en als zodanig bezit van een ambachtsheer. Toch liet men de gedachte om Pancras en Broek samen te voegen tot één gemeente niet los. De provincie bleef er op broeden en ook de Minister van Binnenlandse Zaken hield het in gedachten. In 1829-1830, bij de plannen voor een grootscheepse gemeentelijke herindeling, werd dit zeer ernstig overwogen. Dit omvangrijke plan werd door Thorbecke afgeblazen, enkele deeltjes ervan hield hij in gedachten, o.m. de samenvoeging van Pancras en Broek. Toen in 1851 bleek dat beide gemeenten het vereiste minimum van 25 kiezers haalden, lieten zowel de Minister als Gedeputeerde Staten ook dit samenvoegingsplan varen. Dus kan moeilijk staande worden gehouden dat Klaas Duif het veld moest ruimen voor een op handen zijnde herindeling.

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 48