Zo leek er weinig veranderd. De nieuwe raad ging onder het nieuwe bestel in de oude samenstelling van start. En in de eerste vergadering onder het nieuwe bestel werd Klaas Duif benoemd als burgemeester en secretaris. Een expresse-brief van de Commissaris zal de heren Raadsleden misschien enige schrik bezorgd hebben. De korte inhoud van de brief was: Heren, jullie zitten fout, het is geen vanzelfsprekende zaak dat een burgemeester tegelijk secretaris is, daarvoor hebt u Koninklijke Goedkeuring nodig, want in de nieuwe gemeentewet is bepaald dat Z.M. de Koning de burgemeesters benoemt en de raad de gemeentesecretaris. (Hierbij kan worden opgemerkt dat deze brief naar meer kleine gemeenten werd verstuurd, want in veel meer gemeenten was de burgemeester tegelijk secretaris.) Eind december 1851 was ook dit leed geleden. Er kwam een Ministeriële mededeling die vertelde dat Z.M. de Koning ermee accoord ging dat de burgemeester van Sint-Pancras daar tevens secretaris was. Geen half jaar later kwam het bericht: De Koning heeft Klaas Duif eervol ontslagen als burgemeester van Sint- Pancras en in zijn plaats de heer J.de Boer, die tevens werd benoemd als burgemeester van Broek op Langedijk. Uit het archief van de Commissaris van de Koning bleek dat bij hetzelfde Koninklijke Besluit nog 18 andere Noordhollandse burgemeesters werden ontslagen, terwijl dit K.B. tevens voor 49 Noordhollandse gemeenten de (herbenoeming van een burgemeester regelde. Zoals C.Groenendijk van Koedijk werd herbenoemd. C.Brak van Oterleek werd herbenoemd en benoemd tot eerste burger van Oudorp. D.de Geus werd ontslagen als burgemeester van Noord- Scharwoude en K. Muntjewerf werd herbenoemd als burgemeester van Zuid-Scharwoude en tevens benoemd tot burgemeester van Noord-Scharwoude Waarom was dit massaal burgemeesterlijk herbenoemings- en ontslag gedoe? Bij de invoering van de nieuwe gemeentewet waren voor burgemeesters enkele zaken veranderd: Gold eerder de burgemeester is voorzitter van de raad en een voorzitter behoort lid te zijn van de club waarvan hij voorzitter is, dus de burgemeester behoort lid van de raad te wezen, dit verviel bij de nieuwe wet. -45 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 47