Dit te dooden is ten allen tijde het streven geweest van hem, die zich liefst op streng wetenschappelijk gebied blijft bewegen. Maar door welk middel? Van alle, die zijn voorgeslagen en beproefd, schijnt er slechts een te wezen dat werkelijk van gunstigen invloed was. Het is de BESPRENKELING van de AARDAPPELPLANT met de zoogenaamde BORDEAUXSCHE PAP, een mengsel van kalkmelk en kopervitriool in water.De proeven zijn meest in het buitenland genomen maar toch ook hier en daar in Nederland; overal waar het middel tijdig en doelmatig is aangewend, zijn de uitkomsten zeer bevredigend geweest: eene gemiddelde meeropbrengst van ongeveer 5000 Ned.ponden per bunder is ermede verkregen. De Bordeauxsche pap moet in begin Juli voor de eerste maal en in den loop van Augustus nog eens, zoo gelijkmatig mogelijk over het loof van de aardappelplant worden uitgesprenkeld. Zonder geschikt toestel is dit een bezwaarlijk werk en men heeft daarom werktuigen bedacht die dit werk verrichten. Deze werktuigen dragen den naam van PULVERISATEURS (sprenkelaars), zij kosten 22.50. Is men in het bezit van zulk een sprenkelaar, dan kost de geheele bewerking niet meer dan 15.= tot 20.= per bunder. Tegen een meerdere opbrengst van 5000 Ned. Ponden aardappelen per bunder zijn deze kosten ongetwijfeld wèl besteed. Nadat de Pancrasser tuinders gedurende enkele jaren op uitgebreide schaal proeven hadden gedaan met het besproeien van aardappelen, gingen ze in 1907 hier allen toe over, omdat men wel had ondervonden dat besproeide velden inderdaad zorgden voor een hogere opbrengst. IJs in de sloot. Op 4 september 1892 besloten veertig Pancrasser tuinders om voor gezamenlijke rekening een IJSBREKER aan te schaffen, waarmee bij vriezend weer de vaarweg tussen Broek en Pancras kon worden open gehouden. Immers, zodra koning Winter zijn intrede deed werd in de regel de kool op de veiling duurder. En stel je voor dat je daar niet van kon profiteren omdat je geen kans zag om de kool in Broek te krijgen. -32 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 34