-31. - Naast ongedierte konden ook PLANTENZIEKTEN een minder goede oogst veroorzaken. In het begin van deze eeuw nam de bekende Wageningse hoogleraar, prof. Ritzeraa-Bos hier proeven om de BACTERIE-ZIEKTE te bestrijden. Verder zocht hij naar middelen tegen DRAAIHARTIGHEID en OMVALLERS bij kool. Vaak ging het onderzoek 'zoekend en tastend'. Hij vroeg zich bijvoorbeeld af, of meer of minder gebruik van kunstmest ook invloed zou hebben op het ziektebeeld. Na een aantal proeven te hebben genomen, kon hij de tuinders vertellen dat kunstmestgebruik van weinig of geen invloed was bij het ziek worden van planten. Wel deed hij een andere wetenschap op en vertelde hij de tuinders: "Wanneer jullie meer stikstof gebruiken, telen jullie meer gewicht!" "Zouden zieke koolstronken, die op de akker blijven liggen, een volgend jaar op het dan groeiende gewas de bacterie-ziekte kunnen overdragen?" Hij nam de proef en stelde vast: "Waar de stronken waren opgeruimd, kwam de ziekte niet, maar waar de stronken in menigte waren blijven liggen, trad evenmin de ziekte op Toch was deze proef niet helemaal voor niets. Er werd wel mee bewezen dat koolstronken grote waarde als bemestingsmiddel hebben. Soms verloren de tuinders hun geduld en vroegen ze vertwijfeld: "Hoe lang moeten deze proeven nog voortduren en is het niet alles geld-weg- smijterij?" Toen ze deze vraag stelden aan de uit Wageningen naar café Ruys overgekomen professor Ritzema, antwoordde die: "Het is niet te zeggen hoelang het zal duren eer we een middel hebben gevonden. Laten we evenwel de moed niet verliezen. In Noordwijk hebben we gezocht naar een middel tegen een door de bloemkwekers erg gevreesde ziekte in tulpen. Daar deden we zes jaar over. Ook hier zullen we eens succes hebben." Tegen de AARDAPPELZIEKTE wist een lezer van de Alkmaarsche Courant in 1891 het volgende middel: Zooals men weet wordt de aardappelziekte, die in weinig weken de hoop van den landman den bodem inslaat, veroorzaakt door een levend, hoezeer uiterst klein organisme.

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 33