- 13 - In 1664 is zowel sprake van Byvecooch als van Bevecooge en in 1689 van Bevercoge. Laatst genoemde naam is daarna als Bevercoog of Beverkoog al meer dan drie eeuwen in gebruik De juiste ligging van de Beverkoog. De kaart die in 1530 van de Vroonlanden werd gemaakt geeft duidelijk aan welke landerijen tot de Beverkoog behoorden Het gebied werd ten oosten begrensd door de toen nog onbedijkte Waard (Heerhugowaard) en te westen door een sloot genaamd "De Wijde Heining". Het geheel bestond uit weide- en rietland, gelegen in de bannen Sint-PancrasKoedijk en Oudorp. In 1531 werd de Oosterdijk opnieuw gemaakt en toen kwam het merendeel van de weilanden binnen de dijk te liggen. Veel rietland bleef echter buitendijks. Bij het droog maken van de Heerhugowaard (1629) werd de Beverkoog in de lengte door de nieuwe ringdijk en ringsloot vergraven en doorsneden, waardoor een gedeelte binnen de nieuwe bedijking kwam te liggen. Op dat gedeelte stonden enkele boerderijen die bekend waren als "De Butterhuizen" De Beverkoog. eigendom van welgestelden De Beverkoog, aan de uiterste oostzijde van het dorp Sint-Pancras, behoorden tot de landerijen die na de verwoesting van Vronen door de Graven van Holland in bezit waren genomen. De eerste vermelding vinden we in de rekening van de rentmeester van Kennemerland en West Friesland over de periode 1343-1344. Zekere "Pieter die moilnaer" is dan pachter van "den dyc jeghens Byvencoich" Op 17 maart 1441 gaf Philips van Bourgondië aan Bartout van Assendelft twee stukken land in eigendom. Het betrof "die Bynencoech ende den Oesterendijck"elk met hun toebehoren, gelegen aan de zuidoostzijde van de Vronergeest aan de Waard. De verkrijger en zijn opvolgers moesten daarvoor jaarlijks twee cronen aan de graaf betalen als bijdrage in de kosten van het dijksonderhoud van de Vroonlanden. (Bartout van Assendelft (overl. 1466) was één van de naaste bedienden van Philips van Bourgondië.)

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 15