Bewoning in en rond Vrone rond het begin van de jaartelling In de archeologie wordt van diverse onderzoeksmethoden gebruik gemaakt om iets van het leven van mensen in een bepaalde periode en streek te weten te komen. Een bekende methode is het onderzoek van gebruiksvoor werpen, vaak delen van gebruikt aardewerk. Een andere methode is de analyse van pollen. 3ij pollenanalyse wordt stuifmeel van bodemlagen onder zocht om iets over de vegetatie in een bepaalde periode te kunnen zeggen. Een aantal jaren geleden kwam bij grondwerk aan de oostkant van de strandwal van Sint Pancras, ter hoogte van Bovenweg 17, een dun veenlaagje bloot. Dit dunne veenlaagje was overstoven door zand van de geestrug en liep al dikker wordend weg naar het oosten, naar de "AchtergeestGefascineerd door'de vraag wat voor plantensoorten er tijdens de vorming groeiden en ook nieuwsgierig naar de periode waarin dit veen gevormd is werd contact gezocht met een deskundige op dit gebied, drs. Henk van Haaster, phyto-archeoloog Stuifmeelkorrels van planten hebben een karakteristieke vorm en hebben ook de eigenschap dat ze eeuwenlang die vorm kunnen blijven behouden. Ze zijn bijzonder goed bestand tegen allerlei biologische afbraakprocessen. Om deze reden kunnen ze, opgeslagen in grondlagen, een en ander vertellen over de begroeiing in een bepaalde periode. In het betreffende veenlaagje zijn door drs Van Haaster de stuifmeelkorrels in de diverse laagjes verza meld en geanalyseerd. Dergelijk onderzoek was al eerder gedaan bij andere veenlagen in de omgeving. Met C14-meting is exact de leeftijd van dergelijke veenlagen bepaald (door middel van een C14-raeting wordt de natuurlijke hoeveelheid radioactief koolstof in plantaardig of dierlijk materi aal gemeten en kan behoorlijk nauwkeurig de leeftijd worden vastgesteld)Deze gegevens van de andere veenla gen zijn vergeleken met de resultaten van ons Pancrasser veenlaagje. Opvallend is dat in het Pancrasser veenlaag je stuifmeelkorrels zijn gevonden van de Haagbeuk en de Beuk. - 10 -

De Klin - Sint Pancras | 1992 | | pagina 12