HET ONTSTAAN VAN DE TUINBOUW I -7- In ons dorp St.Pancras is de tuinbouw ca. drie kwart van de twintig ste eeuw de belangrijkste bron van inkomsten geweest. Sinds de ruilverkaveling van het belangrijke tuinbouwgebied, het Geestmerambacht rond 1974 heeft plaatsgevondenis er veel veranderd in ons dorpsleven. Juist omdat er nu nog een generatie mensen in ons dorp woont die veel van het wel en wee van de "tuinderij" weet, willen we als historische vereniging aandacht aan dit thema schenken. We hopen dat dit voor de ex-tuinders en andere belangstellende dorpsgenoten aanleiding zal zijn om herinneringen en wetenwaardigheden op papier of mondeling aan de vereniging door te geven. Mogelijk kunnen we er in een volgende KLIN iets mee doen. Historische ontwikkeling tot 1100. Wanneer we teruggaan naar de periode waarin de omgeving van St.Pan cras vorm begint te krijgen moeten we zo'n 4000 jaar terug in de tijd. Het zeegat van Bergen, een getijdegeul die in noordoostelijke richting West Friesland binnendringt, begint geleidelijk te verzanden. De meest landinwaarts gelegen strandwallenreeks loopt van Beverwijk via Uitgeest tot aan Sint-Pancras Aan de westzijde wordt dit gebied afgegrensd door het Noordzeestrand. In het tussen liggende gebied worden in de loop van de tijd oude dui nen, strandwallenstrandvlakten en jonge duinen gevormd. Het jonge duinlandschap is het meest in het oog springend en is te vinden tussen de zeereep en de binnenduinrand Achter de oudste strandwallen, dus onder andere ten oosten van Sint- Pancras vormt zich vanaf die tijd veen. De oudste bewoning van deze veengebieden dateert uit de vroege ijzer tijd. Aan denöordwestzijde van de strandwal waarop St.Pancras ligt, ontstaat het geestmerambacht. Een vlak gebied achter het voormalige zeegat van Bergen Bewoning vindt in dit gebied zeker al vanaf de Romeinse tijd plaats. Het gebied is mogelijk als veenontginning vanaf de hoger gelegen gronden bij Schoorl en Bergen en mogelijk ook Vrone in cultuur gebracht. (Geestmannerambacht Namen als Koedijk, Zomers loot, Winterweg en Langedijk houden mogelijk hiermee verband. Het veen wordt in eerste instantie ontgonnen ten behoeve van de land bouw. (roggecultuur) Het in cultuurbrengen van het veengebied gaat echter gepaard met een

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 9