-77- POLITIEK Reeds toen hij hier nog hoofd van de school was, was Van der Vijzel politiek actief. Hij was voorzitter van de (liberale) kiesvereniging VRIJHEID voor Langedijk en St.Pancras. 3 april St.Pancras. Bij het vaststellen van de kiezerslijsten hier, werden 11 personen daarvan geschrapten 3 nieuwe kiezers bijgeschreven. Het aantal kie zers is dus van 73 gedaald op 65, zijnde ongeveer 12} van de bevolkingTen vorigen jare bedroeg dit ruim 14 (Alleen mannen, die aan bepaalde voorwaarden voldede, waren toen kies gerechtigd) 19 april: De A.R.-kiesvereniging "Vreest God, eert den Koning" in het district Alkmaar heeft een nieuwe organisatievorm aanvaard. Er bestaat nu een centrale kiesvereniging met plaatselijke afdelingenzoals in WarmenhuizenNoordscharwoudeBroek op Langedijk en St.Pancras. Men was dat jaar politiek actief want er moesten personen voor de Tweede Kamer worden gekozen. Op 13 mei besloot de kiesvereniging "VRIJHEID" om de kandidaatstel ling van het afgetreden Kamerlid, de heer W. VAN DER KAAY, kanton rechter te Leiden, unaniem te steunen. Men had toen het zgn. DISTRICTENSTELSEL. Elk districht vaardigde één kandidaat af, en wel diegene, die (evt. na een herstemming) meer dan de helft van het aantal stemmen uit zijn district op zich verenigde. De op de andere kandidaten uitgebrachte stemmen waren dan verder waardeloos. Het gebeurde wel dat partijen uit verschillende districten afspraken maken, in de trant van :Als jullie van de Liberalen nu onze A.R. kandidaat in jullie district steunen, dan zullen wij in ons district als A.R.mensen jullie liberale kandidaat hier stemmen. Het lijkt er op of een dergelijke afspraak was gemaakt tussen de A.R. van Beverwijk en de R.K. rond Alkmaar, getuige het bericht: De A. R.-kiesvereniging in het district Beverwijk heeft de vierde juni een afkeurend oordeel uitgesproken over de R.K.-afvalligen in dat district, waarvan de meeste kiezers de heer J.JH.Kervel zullen stem men. De A.R.-kiesvereniging is nu teruggekomen op het besluit om de heer W.Bos te Oudorp te zullen stemmen. De tijd was echter tekort om nog met een eigen kandidaat te komen. Op 17 juni kwam de A.R. hiervan enigszins terug. Men ging in Beverwijk wel de heer W.Bos steunen, maar in het district Alkmaar A.Goede Dzn, en niet de heer W.van der Kaay. De Goede was koopman en gemeente raadslid te Alkmaar.

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 79