VUILNIS UIT DE 16e EEUW -74- Ook in de 16e eeuw was vuilnisverwerking (en de kosten daarvan) on derwerp van gesprek in de gemeente. Bij haar onderzoek in het stads archief van Alkmaar kwam mevr. Stierp uit Oudorp de onderstaande ge gevens tegen. Het betreft Stadsarchief Alkmaar, deel I inv.nr.92. Het stuk luidt: Pagten van vulnis ontslage 1559 (de) 30e Meij is Pancraes ontslage van de pagt van vullis mits betalende in handen van Willem Lakeman, tresorierde somme van 3 gulden; tussen dit en St.Jacob naestcomende stellende daervoren in handen sekere kusting-ceel (schuldbekentenis) ter tijt dat hij de voorschreven 3 gulden betaelt sal hebben. Anno 1559 (de) 23e December soe hebben mijn Ileeren de Vroedschap Pancraes voorschreven ontslagen deur sijn armoede van de voorschreven 3 gulden; ergo Lakeman daervan ontslagen. Mede is geaccordeert dat men Pancraes de pagten van vulnis quit (kwijt laten sullen van de pacht overmits sijn armoede en siecteende dat hij deselve vulnisculen nijet alleen en mach schoenmaken. Toelichting: Het kwam meerdere malen voor in voorgaande eeuwen, dat bewoners uit omliggende dorpen het vuilnis uit de steden gebruikten om hun land te bemesten of op te hogen. Soms zaten daarbij tussen het afval kie men van besmettelijke ziekten, het gevolg was dat de dorpelingen be smet raakten. Of dat ook hierbij het geval was en om welke ziekte het gaat, weten we niet. A.Wester, St.Pancras. Een gedeelte van de oorspronkelijke tekst. Het laatste woord van de 2e regel is moeilijk te lezen. Of het woord Quit juist is, ook gezien het vervolg van het stuk Een aardige puzzle.

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 76