-73- en de resultaten zijn dikwijls bijzonder. In mijn eigen woonplaats Alphen aan de Rijn, voor de oorlog net zo'n plaats als Pancras, is in 1975 met een vereniging Oud Alphen begon nen en een graafgroep om te bewijzen dat dit plaatsje een belangrijke vesting is geweest van de Romeinen. Waf men onder deskundige leiding klaar heeft gekregen, is verbluffend. Noot had men kunnen denken dat 't nietige Alphen een twee duizend jaar geleden een belangrijke rol heeft gespeeld in de vorming van de natie. Er zijn echter ook verenigingen die het grondarchief niet kunnen raadplegen, omdat ze niet goed weten hoe ze er aan moeten beginnen. Misschien is dit ook wel bij U het geval: ofschoon Uw plaats van oude datum is, is het opvallend dat in de jaarlijkse opgaven van vondsten bij opgravingen in het tijdschrift Holland wel Oudorp, maar nooit St.Pancras wordt genoemd. En als men dan naar de oorzaak vraagt, zegt men: Waar moet ik het oude Vroonen, de voorganger van ons dorp zoeken Onder de duinen die de stad hebben bedolven en de haven hebben toegestopt. Moet men soms in de Vroonermeer gaan graven, want de plas is waarschijnlijk in de 9e eeuw ontstaan en daarvoor moeten hier verschillenden hebben gewoond. Moet men soms als er een nieuwe wijk wordt gebouwd, vragen of men voor het uitzetten van de fundering even mag kijken of er nog iets bijzonders is te vinden Ik weet dat deze vragen gesteld kunnen worden, maar men mag het niet bij deze vragen laten. Als ons dorp gebouwd is op de belangrijkste havenplaats van twee-duizend jaar terug dan moet je in de grond iets tegen komen en hoe onduidelijk het ook lijkt, moet men er aan beginnen. U begrijpt dat ik hier pleit voor een aktieve archeologische werk groep in uw vereniging. Natuurlijk moet U hulp hebben als U ermee begint Bij het contact met vakmensen moet U op één ding letten: U moet voor alles vaststellen dat hetgeen wat U vindt, binnen Uw plaats zal blij ven. Vroeger liet men dat gemakkelijker toe. Zo zijn de oudste vond sten van grafheuvels in W.Friesland terecht gekomen in het Westfries museum te Hoorn. Er is een aparte afdeling van gemaakt en elke Westfries met een beetje historisch gevoel is trots dat dit in de Westfriese hoofdstad is bewaard gebleven. Maar in Zandvoort werden heel wat oude Romeinse munten gevonden en oudheidkundige diensten wisten het zo te versieren dat ze in het archeologisch museum te Leiden terecht kwamen. Alphen was in dit opzicht beter wakker, daar kwam vrij veel voor de dag. Veel ervan is een kamer van het oude raadhuis opgesteld. Onderzoek dus het enige archief waar iets te vinden kan zijn over Vronen en open zo de discussie over wat hier vroeger was.

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 75