-71- over deze verwoeste stadin financiële moeilijkheden geraakte en aan de graaf toestemming vroeg om wat land te verkopen, kreeg hij de wind van voren toen hij opdracht gaf ten vrijen eigen te vercopen het landt dat men hiet Huiswaertsgelegen in.het ambacht van Vronen, dat hij in leen placht te houden"". Wat een stomme man is dat, zo meende men in het grafelijk hof, die de naam van Vronen durft te gebruiken. Op dit woord rust een vloek- Wie daar nog mee aankomt is een verrader van zijn eigen land en een verdacht persoon. Maar de naam Pancras voor de gemeenschap, die zich gevestigd had op de puinhopen van de Friese handelsstad komt pas in 1403 in de offici ële stukken voor. Men wilde het helemaal losmaken van het oude en daarom werd het ver bonden met Koedijk. Of dit nu helemaal echt was betwijfel ik. Wanneer men de oude kerk geschiedenis leest van de 14e en 15e eeuw, leest men niets over een samengaan met Pancras Men heeft het over een parochiekerk onder het baljuwschap van Kenne- merland gelegen, welke kerk door de graven van Holland vergeven werd: de instelling moest bij de domproost van Utrecht worden gehaald. Koedijk ligt in een heel andere regio en het getuigt van slecht in zicht om een dorp, dat bij West-Friesland behoort, bij Kennemerland in te delen. In het boek van Joosting, waarin de stukken van de proosdij van West-Friesland tot de reformatie zijn opgenomen, komt meerdere malen de naam Pancras voor. Daar hoort het bij en niet bij Koedijk. Daarom zegt SCHOENMAKER in de ARCADIA van 1732 dat hij het doodzwijgen van Vroonen idioot vindt. Integendeel, al door de Romeinen is deze stad gebouwd. Die de oudheid heeft van deeze plaats verbreid, dat Claudius (de Romeinse bevelhebber) daar een vastigheid gemaakt heeft om de Vriezen te betoomen en dat die stad allengs is toegenoomen. Zo ben ik van gevoelen dat hij dwaalt die twijfelt of ze ooit is geweest voor deezen, Zou alles 't geen we van haar standplaats leezen slegts droomen zijn Dat kan nau moog'lijk zijn.

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 73