-70- Dus het totaal vernietigen van Vronen moet een andere oorzaak hebben dan het verval als havenplaats of de houding tegenover de godsdienst. Om hier wat dichterbij te komen heb ik een tijdgenoot van Eikelenberg, de notulist van de Egmondse abdij JOANNES VAN LEYDEN doorgebladerd en daar lees ik dat in de tijd dat er duinen ontstonden, Vronen, dat in zijn glorietijd aan de zee lag, nu achter het water kwam te liggen. Het verloor al zijn functies, zelfs de boerderijen, die in het gebied van deze stad lagen, brachten niets meer op, zodat Egmond zo gauw mogelijk dit bezit ging ruilen voor andere gronden. Je kon daar niets meer verdienenEn Vronen ging als een nachtkaarsje uit. Maar waarom, als er een oude stad Vronen is geweest, is de naam totaal verdwenen Oudorp heeft zijn vroegere naam zorgvuldig bewaard. Alkmaar wijst met trots op de oude roepnamen Allecmere en Alcmere. En hier is de naam Vronen als een vloek uit het journaal in 1303 verdwenen en voor de huizen, die later op de puinhopen van de koop stad werden gebouwd, had men een heel andere naam: Sinte Pancraes gescheiden van Koedijk. Ik denk dat dit komt omdat er zo'n haat heeft gewoed tegen het oude Vronen, dat moedig voor de eigen zelfstandigheid heeft gevochten, maar door de overmacht werd gedwongen om de strijd te staken. Men wilde na de afstraffing ook de oude naam niet meer horen: deze wekte wrevel op bij de Hollandse overheersers en daarom werd deze niet meer uigesproken. Toch is ook de naam Pancras oud. In 980 wordt er gesproken over een kerk in Vroonen, die in het zielszorgcircuit van de abdij van Egmond is opgenomen. De monniken, die toen het oude klooster van vrouwelijke religieusen hadden overgenomen, waren gekomen vanuit Gent en in de geest van de tijd hadden zij vanuit de StPietersabdij een heleboel reliken meegeno men, die hen moesten beschermen. Zij deelden de reliken uit aan plaat sen, waar zij met een kerkje waren begonnen. De reliken van Pancra- tiusde Romeinse jongeling die was gedood omdat hij het geloof van het christendom beleed, waren bijgezet in de kerkjes van Castricum en Vronen. Waarom juist deze plaatsen de reliken van Pancratius kre gen, is begrijpelijk: zowel Castricum als Vronen waren beide twee oude vestingen waar veel was gestreden. Na de verwoesting van Vronen in 1303 was men zo kwaad op deze stad, dat de naam helemaal niet meer werd genoemd. Toen in 1324 de ambachtsheer van Oudorp, die ook aangesteld was

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 72