-68- ""een klokje, 't welk van daar vervoert is naar het dorp Valkoog en in het jaar 1648 gebroken is op welk klokje dit kromtaalig opschrift te leezen stond: Vroonen in het jaar 1280 toen Alard pastoor was in de maand september is dit klokje opgehangen." Maar niet alleen deze goederen geven dit aan: het hardnekkige ver haal dat Willibrord, toen hij naar het land der Friesen was gegaan, daar met zijn gezellen is geland, is nog een duidelijker bewijs van de grote betekenis van Vronen. In oude tijden had de rivier de Rijn verschillende aftakkingen naar de zee, onder meer een toegang langs de Vecht, de Zaan en de Rekere bij Alkmaar naar de havenstad Vronen. Willibrordus is hier aan land gekomen: dat getuigen vooral de kerk jes, die van zijn verblijf vertellen in Petten, Heiloo en Egmond en geven aan Vronen bijzondere betekenis. Omdat Willibrordus voor zijn bekeringswerk onder één hoedje ging spelen met de vijanden van de Friezen: de Franken, kreeg hij bij de Friezen zelf geen voet aan de grond. De bevolking van Vronen, die vanwege de handel met alle mogelijke mensen moest omgaan, heeft Willibrordus en zijn medewerkers zonder meer ontvangen. Alleen hebben ze toen hij over godsdienst sprak, hem vriendelijk te kennen gegeven dat ze daar geen belangstelling voor hadden. Tegen de opmerkingen van Van Heussen had de geschiedschrijver van de regio SIMON EIKELENBERG heel veel bezwaren. Goed, Eikelenberg wil gerust wel aannemen, dat er een plaats Vronen is geweest, maar het was slechts"een dorp, omheindt van waateren en moerassige velden, een versamelplaats en geen vesting." Je druk maken en zeggen dat Vronen een rol gespeeld heeft in de opkQcn.s.t^ van het gewest, is volgens Eikelenberg, beslist overdreven. HUGO VAN RIJN, de vertaler van Batavia Sacra, is het volkomen met Eikelenberg eens. Vronen is een gat, dat nooit enige invloed heeft gehad op de gang van zaken in deze regio. Hij zegt van de stad het volgende ""al die ophef van Vroonens magt en aanzien, alle die zoo heerlij ke beschrijvingen van haar koophandelrijkdom en dapperheid in 't oor logen, beginnen bij sommige leezers en schrijvers verdagt en van anderen uitgelachen te worden"" Het is eenvoudigweg onmogelijk om aan zo'n nietszeggend dorp een rol toe te bedelen, die van Vronen een voorloper maakt van de ontwikke ling van deze regio.

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 70