HEER IJ F HEYLMANSZ PASTOOR TE SINT - PANCRAS. De van Sint-Pancras bewaard gebleven archiefstukken zijn schaars. Daarom leek het mij goed een toevallige vondst te melden. In het Rijksarchief te Haarlem bevinden zich, in de Verzameling Losse Aanwinsten, stukken betreffendepastoor IJf Heylmansz. (inventaris nr. 714 Het betreft allereerst een verklaring dd. 17 jan.1525 van de nota ris, Heer Cornelis Claesz. van Langedijk, waarin hij meedeelt dat Heer IJf Heylmansz, zaliger gedachten, pastoor van Sint-Pancras, in 1517 'leggende op zijn ziekbedde' zijn testament heeft gemaakt. Hij vermaakte daarbij goederen aan zijn dienstmaagd Gerburch Sijmonsdochterde dochter van zijn broer. Volgens de verklaring betrof het echter geen land of ander onroerend goed. (Gezien de aanduiding "Heer" kunnen we aannemen dat Cornelis Claesz. van Langedijk, behalve notaris aldaar ook pastoor of priester is geweest)) Het tweede stuk, gedateerd 10 febr. 1525, betreft een akte wegens verkoop van land. Sijmon Heylmansz., buurman te Sint-Pancras, verkoopt daarbij aan Jan Jansz., baljuw van de Nijenburg, een akker weiland in de banne van Sint-Pancras in een vroonweide toebehorende de Keizerlijke Majesteit. De akker is afkomstig van heer IJf, wijlen pastoor van Sint-Pancras, een broer van de verkoper. De overdracht vond plaats met instemming van Gherbrecht Sijmons geassisteerd met haar vader Sijmon Heylmansz. Gezien de nauwe familierelatie lijkt het er op dat de pastoor IJf Heylmansz. zelf ook van Sint-Pancras afkomstig was. Was het misschien een "Vice Cureyt"een soort plaatsvervanger, die door de eigenlijke pastoor was aangesteld om de dienst waar te nemen Dat kwam in die periode veelvuldig voor. JP.Geus Aanvulling op KI in nr. 5. De eerste regels van blz. 47 lï&dden moeten luiden: Het zuidelijkste bewoond door en behorende aan Pieter Adriaensz. 16,. Het tweede is een huismans woning, waarvan eigenaar en bewoner is Willem Bastiaansz. 24,- Het derde een huismans woning, waarvan eigenaar en bewoner is Sipon Jansz. f

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 59