-56- Een roggebrood van een pond (roggebrood was evenals de aardappel, het voedsel van de arme man) kostte begin 1845 in St.Pancras 10% cent. In november 1845 was dit reeds 2 cent duurder en midden in de winter was het gestegen tot 13% cent. Een stijging dus van 30 1. (Het dagloon van de gemiddelde arbeider bedroeg hier 75 cent) Uit grotere plaatsen, zoals Haarlem kwamen berichten als:Enige perso nen uit de lagere stand hebben hier de rust verstoord vanwege de stijgende prijzen van de grutterswaren. Het is ook een ramp voor de minder-gegoeden, nu de aardappelen nogal in prijs stijgen evenals koren en peulvruchten Elders klaagde men de volgende jaren ook nogal over de aardappel ziekte. In Sint-Pancras viel dit mee. Vermoedelijk omdat hier vroege soorten werden verbouwd en deze reeds waren gerooid voor t broei erige nazomerweer kwam. De gemeentelijke verslagen meldden: in 1846 De ziekte deed zich in St.Pancras slechts in geringe mate voor en dan nog alleen in het late, hier geteelde soort. Het verlies is niet noemenswaard, in 1847 De ziekte is praktisch niet opgemerkt. Als we de ziekte niet hadden gekend, was het niet opgevallen, in 1848 De vroege soorten zijn niet aangetast. Voor de late, hier ge teelde soorten, zijn de vooruitzichten slecht. Uit "DE TEELT VAN VROEGE AARDAPPELEN" een boekje o.m. geschreven voor gebruik op land-en tuin bouwscholen, verschenen in 1904. Bij de belangrijkste vroege aardappel soorten worden ook vermeld onder nummer 5 DE GLADBLAADJESeen variëteit welke te St.Pancras van ouds veel wordt verbouwd.De knol is langachtig rond, niet groot, geel, vast, melig en zeer smakelijk. Op binnenlandse markten koopt men deze soort zeer gaarne. Het loof is heldergroenkort en glanzend. Wie voor eigen gebruik vroege aardappelen wil telen,neme gerust deze soort. Zelfs op zware kleigrond zal de kwa liteit meevallen. 6 DE GRAAFJES. Ook deze soort is een oude bekende in St. Pancras, doch wordt door velen voor eigen gebruik aange wend. De knol is rondgeelmelig en smakelijk. De Graafjes zijn echter buitengewoon gevoelig voor de ziekte en de handelsteelt gaat sterk achteruit.

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 58