-55- De gehele winter door heeft men dan goede aardappelen. De winter- oogst is viermaal overvloediger dan de zomeroogst. De aardappelen moeten 's morgens worden gepoot. Een ander bericht wat onze mensen toen ook in de Alkmaarsche Courant konden lezen, luidde: In Duitschland vond een landman een middel om de verrotte aardap pels te stuiten en zelfs de besmette te genezen. Het is een eenvou dig middel. Men moet namelijk de grond diep insteken en ruimer ma ken voor men aardappels gaat poten. Zo wordt de luchtigheid en uit waseming bevorderd en de broeiing tegengegaan, die een gevolg is van de vochtigheidDit middel is volkomen gelukt. Het volgend jaar, vanaf begin maart, werden door verschillende kran ten aanwijzigingen gegeven betreffende de aardappelverbouw: -Plant alleen goede poters, -Zet de poters diep, zodat de ziekte die zich eerst in het loof ver toont, niet spoedig zijn uitwerking op de aardappel overbrengt, -de poters moeten enige tijd voor het poten in de kalkpap worden ge legd, -men kan ook de poters eerst nat maken en dan met kalk bestuiven, want de pootaardappel moet met een dunne laag kalk overtrokken wor den -men moet niet twee jaar achterelkaar op dezelfde akker aardappels verbouwen -neem het liefst wat zanderige, droge grond, -bemest de aardappels met vergane mest, maar niet met paardemest. Wat de aardappeloogst van St.Pancras in het "rampjaar" 1G45 betreft nog dit: In september meende Kars uit de hem aangereikte gegevens te mogen op maken dat ongeveer een derde deel van de oogst als verloren moest worden beschouwd. Aan het eind van het jaar, toen hij alles kon overzien, schreef hij: De aardappelteelt is hier grotendeels mislukt. Het werd voor de landbouwers nog een beetje goedgemaakt door de hoge prijzen van de goede aardappelen en ook door de vanwege de mislukte aardappeloogst gestegen prijzen van de granen en andere voedingsgewas sen. De arme kreeg het die winter zwaar te verduren. Er viel voor hem wei nig te verdienen, want de bouwer hield de hand op de knip. En het voedsel werd duur.

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 57