-54- als geheel verloren moeten beschouwende ziekte is hier echter wel aanwezig Uit de ingewonnen berichten moet ik opmaken dat geen enkel perceel aardappelland geheel zuiver is van de ziekte. Naar de gedachte van de landbouwer zou droog en warm weder de oogst nog gunstig kunnen beinvloeden. Voor het bederf kent men geen andere oplossingen en alle hoop is daarom gevestigd op droog, warm weer, waardoor de nog niet afge storven stengels blijven leven en deze aan de nog kleine, gezonde aardappels genoegzame kracht kunnen schenken om zich te kunnen ont wikkelen. Op 29 sept. schrijft Kars o.a. "Naar aanleiding van de circulaire van Uwe Excellentie bericht ik U dat -het in deze gemeente onze eerste zorg is om door een zorgvuldige behandeling van de (noggezonde aardappels te behouden wat nog te behouden valt, -dat velen de geoogste vroegeaardappels reeds verkochten -dat enkelen, gelokt door de hoge prijzen, reeds alles hebben ver kocht, maar dat anderen een gedeelte van de oogst hebben vastge houden, zowel voor zichzelf als om anderen in de gemeente te helpen, -en tenslotte worden er door enigen, hoewel in het klein, proeven genomen om WINTERAARDAPPELEN te verbouwen. Zoals steeds, wanneer een ramp de mensheid treft, zocht men ook toen ijverig naar de oorzaken van de ziekte en naar middelen om deze te bestrijden. De hierbovengenoemde proefneming in het klein van winteraardappe- len begreep ik aanvankelijk verkeerd, 'k Dacht aan latere soorten, meer geschikt om gedurende de winter in de kelder te worden opge slagen. Maar ook deze aardappelen worden reeds in de lente gepoot en in september is het te laat voor proefnemingen. Later las ik een krantebericht en ik begreep: Zoals we nu zomer en winterbloemkool kennen, wilde men toen denken aan zomer- en winteraardappelen Het bericht, dat de Alkmaarsche Courant van het Handelsblad overnam luidde 8 sept. Nederlanden. De landbouwers wordt aangeraden om in deze of in de volgende maand aardappels te gaan poten op een diepte van 10 tot 12 duim. Bij vorst dient men dan over de aardappels mest of stro te strooien.

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 56