I -53- Uit deze wat sensationeel gekleurde kranteberichten valt op te ma ken dat de vorst in het voorjaar 1845 nog niet was verdwenen en het in mei nog koud en guur was De vroege aardappelen waren dat jaar dus niet erg vroeg.... Vaak hadden de vroege aardappelen weinig-last van de aardappelziek te omdat ze voordat het warme en broeierige weer begon, reeds wa ren gerooid, maar na dit koud voorjaar kon dat wel eens anders zijn geweest. Hierop volgde een warme juni-maand. Ook daarvan vertelde de Alk- maarsche Courant sterke verhalen, zoals dat in Parijs de bakkers vanwege de warmte flauw vielen voor de oven en omdat het in de nachtelijke uren enige graden koeler was, ze alleen in de nacht zich ophielden met bakken. En elders wilde een drietal jonge dames zich van het leven beroven. Vanwege de warmte besloten de ontroost- baren dit door middel van de verdrinkingsdood te doen. (Gelukkig sprongen enkele koene jonge mannen hen na en redden dezen de dames. Eind juli wisten de aardappeltelers in Nederland dat er met de aardappels iets aan de hand was: ze waren ziek, ze begonnen reeds af te sterven. Algemeen werd dit geweten aan de zeer dikke en kleverige mist, die er van 22 op 23 juli was geweest. Die mist zette zich toen overal op vast en was zo kleverig dat de mensen, die toen buiten op straat waren, toen ze thuis kwamen de vochtigheid niet van hun kleren hadden kunnen schudden. Later in de morgen was de mist overgegaan in een zware stofregen, die een onaangename gewaarwording had teweeggebracht Gezien de onheilspellende berichten omtrent de aardappeloogst, werd van hogerhand geregeld bij de gemeentebesturen geinformeerd 'Hoe gaat het in Uw gemeente met die aardappelziekte, is het ook zo erg of valt het bij jullie wat mee 'Wat doet men er bij U aan om de ziekte te bestrijden Op 3 augustus werden deze vragen voor het eerst vanuit Haarlem de provincie ingestuurd, later werd dit nog enkele malen, in een wat gewijzigde vorm, herhaald. Meester Kars antwoordde: "ik haast mij Uwe Excellentie te berichten dat hier gewoonlijk 15 tot 16 bunders aardappelen worden verbouwd. Voor een groot deel bestaande uit vroege. Ook dit jaar is dat weer het geval. Tot nu toe (half augustuskan niet worden gezegd dat we het gewas

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 55