-52- Trouwenswaar ligt de grens tussen land- en tuinbouw De eerste vereniging van tuinders in deze streek noemde zich De Naamloze LANDBOUW- en HANDELSVERENIGING. Uit de vier genoemde brieven, gemeentelijke verslagen en krantebe- richten vormde zich het volgende beeld: Tot 1845 was hier de aardappelziekte volslagen onbekend. Dat wil niet zeggen dat deze ziekte zich hier eerder nooit openbaar de. iMaar dan is dit in zo geringe mate geweest, dat de kwekers er geen aandacht aan schonken. Dit vermoeden is mede gegrond op hetgeen in een later jaar wordt geantwoord op de Haarlemse vraag: Hadden jul lie ook dit jaar weer last van de aardappelziekte dat er wel enige planten wat waren aangetast, maar in zo geringe mate dat als ze de ziekte niet hadden gekend, hen dit niet was opgevallen. Het voorjaar van 1845 was koud. In Leeuwarden vroor het op 14 maart 's morg'ens om 6 uur nog 17°-18°C. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar maanden op 17 maart de bevol king om toch vooral voorzichtig te zijn met vuur en licht, want bij de zo lang aanhoudende strenge vorst wordt in de vertrekken meer ge stookt dan anders om deze tijd. Ook mei was koud en guur. De thermometer schommelde rond 48° F (+10°C) 3e Alkmaarsche Courant vertelde zijn lezers in het volgende verhaal over het verschrikkelijke weer wat er in Groningen was op 22 mei: Op die dag begon er 's avonds om 6 uur plotseling een hevige wind op te steken, vergezeld van een zeer dikke en lage, onweder voor spellende lucht, komend vanuit het oosten en in noord-westelijke richting gaand, zo angstaanjagend dat het gevogelte van bangheid zijn schuilhoeken opzocht. Terzelfder tijd zag men hoog in de lucht voorwerpen rondfladderen, die men eerst voor vogels hield, doch welke spoedig kledingstukken bleken te zijn die door een windhoos waren opgenomen en die men later terugvond Er volgde een zware, langdurige hagelbui en in het vervolg van de avond vielen erg nog sterke en zware regenbuien. Toelichting De hier en in grote delen van Europa in 1845 voor het eerst gesignaleerde aardappelziektede phgtophthora, is een soort schimmelziekte. Op de bladen ontstaan grauwbruine onregelmatige vlekken. Ook de stengels kunnen aangetast worden. Het gewas kan voortijdig afsterven. Vooral bij vochtig, broeierig weer verspreiden de sporen zich erg snel en tasten ze ook de knol in de grond aan.

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 54