-45- Voorzitter Arie Nobel uit St.Pancrasvan de Nobelhof) zegt: Eerst waren de Broekers tegen de contante betaling. Nu hebben wij dat voorelkaar gekregen en wil de Broeker raad dat voordeeltje weer van ons afpakken en voor zichzelf benutten, terwijl ze er geen vinger vooi hebben uitgestoken. Het is beslist verkeerd dat 7/8 deel van de bouwers niets, en 1/8 deel alles heeft te zeggen. Het voorstel van St.Pancras wordt met algemene stemmen aanvaard. In enigszins verscherpte vorm: de voorbereidingscommissie moet niet op 1 sept.a.s. gereed zijn, zoals werd voorgesteld, maar voor 1 mei, want" gezien de houding van de Broeker raad duurt 1 sept. te lang". De volgende stap van de Naamloze was het sturen van eenzelfde verzoek naar de gemeenteraden van St.Pancras, 8>roek en N.Scharwoude om de in elk van deze gemeenten bestaande veiling te verkopen aan de Naamloze. Enkele kranteberichten: i apr±i 1904. Een twintigtal Langedijker groentehandelaren maakten bekend dat zij de eventueel te stichten eigen markt van de Naamloze niet zullen bezoekenomdat zij die markt in het nadeel van de handel achten. De mees ten van deze handelaren zijn geen lid van de vereniging De Koophandel, die zich niet tegen de eigen markt verzet. 17 april 1904. Langedijk. De eigen markt is nog steeds de "topic of the dag". Deze kwestie heeft al heel wat gemoederen in beweging gebracht. Met spanning wordt de strijd tussen het gemeentebestuur van Broek als eigenaresse van de bestaande markt en de Landbouwhandelsvereniging tegemoet gezien. De voorbereidingscommissie is met haar werk gereed. De voorstellen worden behandeld op de buitengewone ledenvergadering van 4 mei a.s. 22 april St.Pancras. De door de Naamloze benoemde commissie is gereed met haar plannen inzake eigen markten. Voorgesteld wordt om markten te houden in N.Scharwoude, Broek en St.Pancras. De bouwers moeten van hun produk- ten 1 afstaan, het marktgeld is hierbij inbegrepen. De kopers krijgen voor contante betaling 0,25 korting. Ook de betaal meesters ontvangen een gedeelte hiervan (0,4 a 0,5 .Er zal niet alleen een automatisch afmijntoestelmaar ook een automatische afsla ger worden aangeschaft. Omdat het verhandeld bedrag op 710.000,-- wordt'geschat, raamt men aan inkomsten een bedrag van 7.100,--. De uitgaven worden op 6.325,geschat. In dezelfde tijd ontstond er in St.Pancras een wat gematigder plan, hetgeen door 26 leden van de afdeling St.Pancras aan de Broeker raad werd gestuurd en wat het volgende inhield: Raad, draag het beheer van de veiling over aan een gemengde commis sie van 7 leden, waarvan:

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 47