-44- STRIJD OM DE VEILING In januari 1904 besloot de Broeker gemeenteraad de veiling te voor zien van een betaalkantoor en betaalmeester. Financieel betekende dit voor de tuinders dat zij 1 van hun aangevoerde producten moesten afstaan. Daarvan kregen de kooplui 0,3 de betaalmeester 0,4 Z en de rest was voor het onderhoud van de veiling. In cijfers uitgedrukt: In 1904 was de omzet 1.201.657,62 Hiervan 1 Z - ca. 12.000, Hiervan kreeg de betaalmeester 4.800, .Een best loon in die tijd, toen een flinke koe 150,a 200,kostte. Daarvoor stond de betaalmeester dan ook persoonlijk borg voor de uit te betalen bedragen En van de 3.600,die in de gemeentekas vloeide, was het onder houd wel te betalen. Het lijkt er op of dit raadsbesluit de druppel was, die de emmer bij de tuinders deed overlopen en men daardoor kwam tot een'en nu moet de zaak dan maar buigen of barsten' houding. Eindelijk willen we nu als aanvoerders zelf beslissen over de gang van zaken op de veiling en niet langer afhankelijk zijn van de beslissingen van de Broeker gemeenteraad Terzelfder tijd maakte burgemeester Smit van St.Pancras in het b.en w. college een opmerking, die genotuleerd werd als: De voorzitter wijst op de minder edele handelwijze van de gemeenteraad van Broek, die door het invoeren van de contante betalingsregeling op de gemeentelijke markt de vruchten wenst te plukken van eens anders arbeid en daardoor agitatieoorzaak voor de iQigen markt is geworden. Hij wijst ook met nadruk op het steeds onverhoord blijven der zeer zeker gegronde grieven en de onwil, die er bij het gemeentebestuur van Broek bestaat tegen het wegnemen daarvan. Hij zal hiermee bedoeld hebben dat de tuinders, verenigd in de Naamlo ze, reeds enkele malen hadden gevraagd om medezeggenschap in de Broe ker veiling. De afdeling St.Pancras besloot dan ook om op de algemene vergadering van de Naamloze het volgende voorstel te doen: -In plaats van gemeentelijke-, willen we eigen markten. We gaan een -voorbereidingscommissie benoemen. Deze moet onderzoeken hoe dit het -beste in het vat kan worden gegoten: waar eigen markten moeten ko- -men, een marktreglement samenstellen en verdere plannen ontwerpen. Tijdens de behandeling van dit voorstel op de jaarlijkse algemene ver gadering vertelt hoofdbestuurslid S.Zeeman weinig goeds over een brief die de Broeker tuinders aan hun gemeenteraad hebben gestuurd: ""De vereniging Groentecultuur heeft alleen oog voor de belangen van Broek en niet voor de algemene belangen van deze streek.""

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 46