~42~ niet gelukken. Nou, die mag wegblijven. (Sommige kooplui kochten wel, maar betaalden nimmer....). En trouwe bezoekers van de Amsterdamse markt weten te vertellen: Toen in Amsterdam de contante betaling werd ingevoerd, bleven daar ook enkele kooplui even weg, maar die kwamen al gauw terug en nu is iedereen er aan gewend. Zij zijn het niet eens om 1 1 korting te geven. In Amsterdam werd dat ook niet gedaan: "We zijn nu van de overtallen af, nu moeten we die niet weer via een achterdeurtje binnenhalen." Voor dat laatste argument is N.Scharwoude gevoelig en het begrip contante-betalingskorting wordt uit het voorstel geschrapt. Met nagenoeg algemene stemmen wordt dit voorstel dan aangenomen. Aanvankelijk voelde de zelfstandige Broeker vereniging "de Groente centrale" niet veel voor het contante betalingssysteem. Veel koop lui woonden in Broek en omdat de Broeker tuinders dichter bij het vuur zaten, behoefden zij nooit niet zo_ lang op hun geld te wachten als de tuinders uit de "buiten-gemeenten". Enkele maanden later wijzigde de Groentecentrale dit standpunt. UITBREIDING VAN DE VEILINGACTIVITEITEN Alkmaarsche Courant oktober 1903 Door de invloed van de 1 andbouwverenigingen zijn er de laatste tijd aan de Langedijk heel wat oude gewoonten in de groentehandel opge ruimd. De contante betalingdie deze zomer werd ingevoerdvoldoet uitstekend Thans worden pogingen aangewend om grote verandering te brengen in de handel in winterkoolTot nu toe komen de kooplui des winters bij de bouwers aan huis en kopen tegen een gemiddelde prijs de hele schuui met kool. De afdeling St.Pancras van de Naamloze wenst nu hierin verandering te brengen en ook de winterkool op publieke markten op monster te verkopen. Tot dat doel heeft de afdeling zich in verbinding gesteld met de andere afdelingen om zo mogelijk reeds in de nu aanstaande winter deze verandering in te voeren. Vermoedelijk houdt de mededeling .gedaan door de burgemeester van Broek in de raadsvergadering van december 1903 hiermee verband. Hij meldt dan dat bij gesloten water de heer Vet bereid is om de veiling in diens stal en kolfbaan te laten plaats vinden. Naar alle waarschijn lijkheid zijn hieraan geen kosten verbonden. De molen van Jong-ringvaart-Broeker lijntje- het nog niet verkavelde gebied -de Twugverweg en boven op de foto het zuideinde van Broek op Langedijk.

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 44