-41- AFSCHEIDING Was de Naamloze begonnen met 100 leden afkomstig uit St.Pancras, Broek en Zuid-Scharwoude, tien jaar later telde deze vereniging 600 a 700 leden, ook uit WarmenhuizenKoedijk en Oudorp. Maar niet steeds was alles "pais en vree". Omstreeks 1900 boterde het niet tussen de Broekers en de andere af delingen. Het gedenkboek van de L.G.C. spreekt van "onderlinge riva liteit1.' Stelden de Broekers zich wat op in de trant van "Het is onze veiling' en de anderen "Dank zij ons is die veiling zo groot geworden Het eindigde met de afscheiding van de Broeker afdeling van de Naam loze, die als zelfstandige vereniging onder de naam GROENTECENTRALE verder ging. Op de jaarvergadering van 1903 opende de uit Broek afkomstige C. Wagenaar J.Gzn nog wel als voorzitter van de Naamloze, maar trad meteen na deze opening af. En met hem de drie andere uit Broek afkom stige hoofdbestuursleden. Het uit Z.Scharwoude afkomstige hoofdbestuurslid, S.Zeeman, sprak de aftredenden toe, bracht in herinnering hetgeen ze voor de vereniging hadden gedaan en hoe ze nu, door de afscheiding van Broek, hun zetel moesten verlaten. Als blijk van waardering voor hun betoonde grote inzet, stelde hij voor om deze vier oud-hoofdbestuursleden tot ere leden te benoemen. Met applaus werd dit voorstel aangenomen. CONTANTE BETALING De bovengenoemde vergadering werd gehouden in de herberg van Greeuw en duurde van 's morgens 10 uur tot 's avonds half-zeven. Er werd o.m. een belangrijk, uit N.Scharwoude afkomstig voorstel be handeld. In eerste instantie luidde dat: De kooplui moeten ons voortaan contant betalen. Als blijk van waardering staan we hen daar voor 1 korting toe. Nu moeten we veel te lang op ons geld wachten. Soms wel 8 tot 10 weken. Het is voorgekomen dat bouwers nog ca. 1.400,te goed hadden en zelf geld moesten lenen om hun landhuur te betalen. Aanvankelijk werden wel enige bezwaren gezien: -In Broek wordt jaarlijks voor 500.000,geveild; dit gaat ons dus 5.000,kosten. -Een kleine koopman kan niet contant betalen, daarvoor bezit hij niet het benodigde kapitaal. -De kooplui blijven weg van de veiling. Anderen zeiden: Een goede, vertrouwde kleine koopman kan zeker geld van de bank krijgen voor contante betaling. De minder solide zal dit

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 43