-39- voeren. Het nog bestaande stelsel met de overtallen kan niet langer worden gehandhaafd. We hebben dit ook met de burgemeesters uit de omgeving besproken en als reglement voor de veilingen van Broek en St.Hancras hebben we vastgesteld dat voortaan bloemkool, rode- witte en gele kool per 100 worden verkocht, rapen, eveneens per 100, witte meirapen per 1000 losse wortelen en uien per 50 kg. De overtallen stammen af van het 7-tallig stelsel. Getracht is om uit te vinden hoe dat 7-tallig stelsel in zwang is gekomen. Er is heinde en ver gezocht naar de oorsprong, maar we vonden geen antwoord. Vermoedelijk is dit stelsel afgeleid van het vroeger in zwang zijnde geld, toen betaalde men met een oortje, duit of penning. Ook is het mogelijk dat het 7-tallig stelsel nog stamt uit de tijd dat men 7 als een heilig getal beschouwde. Helaas wordt tegenwoordig op school wel les gegeven in het 10-tallig stelsel. Het zou goed zijn geweest indien men bij de invoering van het tientallig stelsel tegelijk de van het 10-tallig stelsel afwijkende berekeningen had afgeschaft. Wie met een paar gezonde ogen om zich heen ziet moet opmerken de vele misstanden en fouten die uit traditie in de landbouw bleven. Toch vonden er in de landbouw grote veranderingen plaats. Zag men hier voorheen slechts enkele akkers, langzamerhand is het weiland herschapen in vruchtbaar bouwland en ging men zich steeds meer toe leggen op de teelt van wit zaad(=graan) omdat de prijzen der zuivel producten schrikbarend begonnen te dalen. Toen tenslotte uit Amerika schepen, beladen met een enorme hoeveelheid graan onze havens binnenliepen, bleek dat van zo grote invloed te zijn dat weldra ook de teelt van wit-zaad niet meer lonend was. Men begon zich toe te leggen op de teelt van groente en men ziet de ontzaglijke uit breiding van deze teelt. En wanneer eenmaal de lijn Alkmaar-Hoorn gereed zal zijn, dan zult ge zien dat er veel akkers bij zullen komen en dat de groentebouw in deze streek zich nog meer zal uitbreiden. De prijzen zijn echter bij de gro ter wordende productie niet gedaald en wij hebben derhalve ook niet te klagen. En in geen geval wanneer wij onze prijzen stellen tegenover die van de wit-zaad-telers Doch in het vooruitzicht dat de groentebouw door de betere vervoers middelen een nog grotere afmeting zal krijgen, hebben wij te zorgen dat de handel in onze producten geen belemmering zal ondervinden door de toepassing van verouderde stelsels. We moeten niet rusten voordat de invoerrechten op de gele kool in Duitsland zijn opgeheven, voordat we een spoorlijn over de ringsloot hebben gekregen en deze spoorlijn tot de veiling is doorgetrokken.

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 41