-38- Aardappelen bij 't gewicht. Mijnheer de redacteur, De ondergetekenden verzoeken U een plaatsje voor het onderstaande in Uw veelgelezen blad. Zij waren als handelaars in aardappelen te Alkmaar en omstreken uitgenodigd door het bestuur der Handel- en landbouwersvereniging te Broek op langedijk, om advies te geven aan gaande het gewichtstelselhierin bestaande om voortaan aardappelen niet meer per mud, doch bij gewicht te verhandelen. Tegenover het voor stel van het bestuur om daarvoor als grondslag te nemen een gewicht van 70 kg. werd door de kooplieden 72 kg voorgestaan. Dit laatste nu werd door de vergadering bij hoofdelijke stemming aangenomendoch niet zodra was dit geschied of een der leden zei voor zijn lidmaatschap te zullen bedanken. Het bestuur liet zich daardoor uit het veld slaan. Het bleef zichzelf niet gelijk, maar liet zich door die ene persoon regeren. Wat moet men van zulk een vereniging verwachten Wij kunnen dan ook onze belangen niet aan zulk een vereniging toe ver trouwen en zullen handelen alsof zij niet bestaat. U mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsing P. Bak. Jb.Al W. Baas. P. Kom. In de herfst van 1897 vergaderde de Naamloze opnieuw. Bij de opening werd gezegd dat niet alle tuinders zich strikt aan het besluit om alleen-per-gewicht-te-verkopenhadden gehouden. Toch concludeerde men dat dit een goed besluit was geweest. Men diende met zijn tijd mee te gaan. Heel vroeger,- zo werd gezegd,- werden de uien gerist. In 1840 begon men met uien per mand te ver kopen en nu gaan we het per gewicht doen. En een volgende misstand, die dient te worden opgeruimd, is die der OVERTMjLEN Op elke 100 verkochte witte- of andere kolen werden gratis 12 stuks toegegeven Verkocht men 100 bos wortelen, dan leverde men voor die prijs 104 bos. Voorzitter C.Wagenaar J.Gzn. hield de leden van de Naamloze voor: Het is goed om elkaar te ontmoeten in een tijd, waarin de strijd voor het bestaan hard is. Voordat we als bestuur dit onderwerp hier op tafel brachten, hadden we contact met Bovenkarspel en andere dorpen uit de Streek en we merkten, dat daar hetzelfde verlangen leeft als bij ons. We hebben er met velen over gesproken en kwamen tot de over tuiging dat we stappen moeten doen om het tientallig stelsel in te

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 40