BIJ DE KLIN nummer 6 -1- Op de pagina hiernaast een foto van het Kerkplein 1900. Twee bouwers passeren de kastanjeboom. Kwamen ze van de veiling Waren ze op weg naar de akker Of hadden ze een vergadering van de tuindersvereniging in café Greeuw? Ouderen vertelden me dat één van beiden de grootvader is van o.a. 'lange' Jan Kloosterboer. Met de foto trachten we aan te geven dat deze KLIN een bijzonder tintje heeft: vooral aan de tuinbouw van Sint-Pancras wordt aandacht besteed. In verschillende artikeltjes: een genealogie van de tuindersfamilie Duif, over de opbouw van de grond, de opkomst van de tuinbouw, het veilingwezen enz. We slaagden er niet in om veel archiefgegevens van veiling-en tuinders verenigingen te kunnen bestuderen. Andere bronnen, zoals de Alkmaar- sche-en de Langedijker Courant, Gemeentelijke jaarverslagen en jubileum-boeken van de Broeker veiling gaven toch zoveel stof, dat we uiteindelijk nog een keus moesten doen. Niet te voorkomen viel dat de artikeltjes elkaar wel eens kruisten. Henk Beens deed een greep in zijn archief. Enkele van de opgenomen foto's had hij nog op negatief staan en werden voor deze gelegenheid afgedrukt. Van niet alle foto's wist hij gegevens. Sommige onderschrif ten zijn daarom overgenomen uit "Sint-Pancras in oude foto's", van een foto weten we alleen dat die uit St.Pancras komt. Aanvullingen Uwer zijds zijn zoals altijd, welkom. Pastoor Voets hield voor onze vereniging een lezing over "Waarheid of legende Thema van zijn interessante inleiding was: Het oude Vrone wordt vaak gekleineerd, er wordt gezegd: Het was slechts een onbetekenend ge huchtje. Maar, het is beslist meer geweest. Van een goede preek wordt gezegd dat het thema iets moet worden over dreven. Aanhangers van Eikelboom zullen dit zeker zeggen over de lezing van pastoor Voets. Wij vonden zijn mening belangwekkend genoeg om in deze KLIN op te nemen. We hopen dat deze KLIN weer een even gunstig onthaal zal vinden, als de voorgaande. De vereniging ontving een brief afkomstig van een van onze meest "ver re" leden, Gerrit de Waal uit Canada, (een zoon van Gerdinus de Waal en Maartje Glas, zij overleed verleden jaar in de Molenhoeve, eerder woonden ze Benedenweg 178. Gerrit is knecht bij timmerman Schram ge weest)

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 3