Sigaren Oe soliedste en gemakkelijkste BASCULES zijn ver krijgbaar bijJn. B R UIK te St. Pancras P. 10 0 L te Broek op Langedijk. Concurrentie onmogelijk. Puik Puik Puik. -37- Het antwoord was: Het is een publieke veiling en ieder, die het toe gangsgeld betaalt, mag er zijn producten veilen. Wij hebben de steiger aangelegd, een afslager ingehuurd en innen van elke schuit (je) het toegangsgeld(voor een schuitje 2 een .boeier 3 en een praam 5 ct.) De ergernis bleef, de tuinders waren geen baas over de plek, waar hun producten werden verkocht. PER GEWICHT Een andere misstand was de gebruikte maat bij de verkoop van bepaalde producten Aardappelen en uien werden per mand(je) verkocht. De verkopers had den graag zo klein mogelijke manden en korven. De kopers eisten een flinke kop er boven op. Op 18 maart 1897 besloten de tuinders van St.Pancras, Broek en Zuid- Scharwoude met algemene stemmen om in het vervolg niet langer per inhoudsmaat, maar per gewicht te verkopen. Besloten werd om voor vroege aardappelen een hoeveelheid van 17% kg. en voor uien en losse wortelen een gewichtseenheid van 50 kg. te gaan gebruiken. Zo was men zeker om niet te veel en ook niet te wei nig te leveren. Het bestuur van de Naamloze bood aan om een gezamenl: ke inkoop van bascules te regelen. Bascules. ZVee advertenties uit de OPRECHTE LANGEDIJKER COURANT van 18 nov.189 de eerste om aan te geven dat de handel de tuinders in het oog hield de tweede voor enig inzicht in de toenmalige geldwaarde De Pancrasser tuinders, slechts een deel van hen zal de vergade ring van de Naamloze hebben meegemaakt, vergaderden later over het zelfde onderwerp in de herberg van Greeuw en stemden van harte in met dit voorstel. De kooplui lieten weten het er beslist niet mee eens te zijn. Zij zei den alleen aardappels per mud te willen kopen en zo'n mud diende dan 72 kg. te wegen.(Ik vermoed dat men dan 70 kg.wilde betalen) De Naamloze heeft hierover nog eens vergaderd maar besloot om voet bij stuk te houden. Twee dagen later stond het volgende ingezonden stuk in de Alkmaar- sche Courant: Van kf 90 ct. per 100, bij P. KOOL, le Broek op Lang-odijk.

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 39