pancrassers op de broeker veiling -36- DE NAAMLOZEy 1887. Eén tuinder komt aangevaren met een schuit vol bloemkool. Meerdere kopers staan op de wal, zij kunnen die bloemkool best gebrui ken. Aan wie van hen moest tuinder Dirk Jongeling zijn product verko pen? Wie gaf hem de hoogste prijs Men zag hem denken: "Hoe los ik dit op Op dat moment riep één van de schippersrJe moet ze veilen, Dirk en en verkopen aan degeendie het meeste biedt De veiling was geboren. Ja, wel geboren maar gedacht werd dat dit kindje geen lang leven zou zijn beschoren. Veel bouwers bleven voortgaan op de oude manier en verkochten aan hun oude afnemers. En er waren kooplui, die wel enkele centen meer wilden geven dan de veilingprijsmits zij dan wel de beste kwaliteit kregen. Het minder goede ging dan naar de veiling. De veilingprijs zakte. Zowel voor de tuinder als voor de veiling een minder goede gang van zaken: de veiling kreeg zo de naam van verkoopplaats van 2e soort producten en was enkele centen meer dan de veilingprijs dan nog wel een voordeeltje voor de verkoper Geveild werd er. Het gemeentebestuur van Broek, daartoe aangespoord door hun burgemeester, de uit St.Pancras afkomstige burgemeester P.Nobel, bracht verbeteringen aan, o.m. door het plaatsen van een 20 meter lange steiger en een soort veilinggebouwtje. In 1896 kwamen een honderdtal tuinders, verontrust door de nadelen die aan het veilingsysteen kleefden, bijeen en stichtten onder het motto:"Samen staan we sterk" een soort veilingsvereniging "De Naam- loze Landbouw- en Handelsvereniging Langedijk en Omstreken". Bij oprichting telde deze vereniging ca. 100 leden, het bestuur be stond uit 7 leden nl. 4 uit Broek, 3 uit Z.Scharwoude en 2 uit St.Pancras D. Kloosterboer en P.Gootjes Jzn. (In 1895 werd Vrones Hope en in 1898 de afdeling St.Pancras van de Naamloze opgericht) EEN MISLUKTE POGING De tuinders, aangesloten bij de Naamloze, legden al spoedig een ver langen op tafel: de veiling waar onze producten worden verkocht, moet een zaak van ons, als kwekers van deze produkten, zijn. Schriftelijk verzocht de Naamloze aan de gemeenteraad van Broek: Geef ons het beheer en de exploitatie van de afslagsteiger.

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 38