-33- De aanvoer, begin juni nog wat aarzelend met 27 mandjes per dag, gaat in stijgende lijn en bedraagt eind juni en in in juli dagelijks tussen 300 en 400 mandjes. Niet alle aangevoerde producten worden verkocht. 'Op 19 juni kwamen bij afwisseling ook peulen, doperwten en salade ter markt, maar deze konden geen afnemers vinden', aldus het Pancrasser marktbericht. Een week later werden de eerste slabonen aangevoerd. Ze brachten 1per 1000 op (Sommige dingen klinken ons nu vreemd in de oren: slabonen per stuk, zij het dan per 1000, verkopen. En in de gemeentelijke jaarverslagen wordt aanvankelijk gemeld: slabonen, groen geplukt en verkocht. Waarom die toevoeging Ook werden dat eerste jaar grote bonen en postelein aangevoerd, maar ook die vonden geen kopers. Wel geregeld verkocht werden: bos-uien sla- en snijbonen en bloemkool. Over de periode van 25 t/m 31 augustus wordt vermeld: In het totaal werden 56 mandjes aardappelen a 0,55 aangevoerd. Verder nog 512.000 slabonen, die 15 - 19 cent per 1000 kostten. Twee dagen was er totaal geen aanvoer. Dit was voor 1896 het laatste marktbericht van St.Pancras Aangenomen mag worden dat toen de markt werd gesloten in afwachting van het volgende seizoen. Aan het einde van dat jaar schrijft burgemeester Van der Vijzel in het gemeentelijk jaarverslag: In 1896 werden hier ter markt gebracht 12.598 mandjes aardappelen en ca. 2.000.000 stamboontjes (groen geplukt)Verder kleine par tijtjes snijbonenwortelenbos-uien en uien. In de volgende jaren stijgt de aanvoer van aardappelen tot deze in 1900 ongeveer is verdubbeld. (28.000 mandjes). De groenteaanvoer blijft eenzelfde beeld vertonen, in hoofdzaak slabonen, verder wat bloemkool, snijbonen, wortelen en uien. Steeds werd geveild van begin juni tot eind augustus, zodat de gedachte zich op begint te dringen: De veiling moest het vooral heb ben van de vroege aardappelen In 1908 werd besloten de veiling op te heffen. Waarom dit gebeurde, werd niet vermeld. Althans niet in de enigste, maar wel officiële melding, die ik hiervan vond: Aan de gemeente)raad werd meegedeeld dat de veiling in 1908 werd opgeheven. Verder besluit de raad naar aanleiding van een brief van de

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 35