-32- raadslid Kloosterboer, die begin juni 1898 in de vergadering opmerk te: 'De afslagmarkt voor aardappelen en groente begint weer op dinsdag 14 juni. Voor die tijd moet de wik ruim zijn. Nu drijven er nog een aantal bomen van timmerman Kroonenburg in. Hij moet aanzeg ging hebben deze voor de 14e te verwijderen. En mocht het nodig zijn, dat de wik uitgebaggerd dient te worden, dan moet dit met spoed gebeuren. De rest van de raad viel hem bij en gaf B.en W. de opdracht: Onderzoek dit en handel naar bevind van zaken Het lijkt of er van deze verenigingen en van de veiling geen archief bescheiden en notulen bewaard zijn gebleven. Uit kranteartikeltjes en marktberichten kreeg ik de indruk dat er in 1895, het stichtingsjaar van deze veiling.weinig of niets is gebeurd. In de kranten werd vermeld dat de markt zou beginnen op 30 augustus. Nergens las ik evenwel iets over de eerste aanvoer of over markt berichten van augustus-september 1895. En de gemeentelijke jaarverslagen maken voor het eerst einde 1896 melding van het bestaan van de pancrasser veiling. In de volgende jaren werd geveild van begin juni tot eind augustus. Vooral vroege aardappelen en slabonen werden aangevoerd. Koolsoorten kwamen slechts sporadisch ter markt, hoofdzakelijk bloem kool. Uien en wortelen werden weer wat meer aangevoerd. Vermoedelijk verkochten de Pancrassers hun kool op de Broeker vei ling, omdat men vandaar betere afvoermogelijkheden had. (eerst van af station Heerhugowaardlater vanaf Broek). Ook moet worden be dacht dat het op de veiling, ook die van Broek, toen nog heel anders ging als wij later gewend waren. Veel bouwers brachten hun producten niet naar de veiling. Gehecht aan het oude, verkochten ze hun spul len op de van-ouds vertrouwde manier, dus rechtstreeks aan de koopman, die gedurende een lange reeks van jaren voor vader en zoon een vertrouwd adres was geweest: 'Die man heeft ons altijd goed behan deld' Gezien het volgende bericht, wat vermeld werd door de Oprechte Lange dijker Courant en door de Alkmaarsche Courant, in het begin van juni 1896, lijkt het ook of toen pas de veiling hier daadwerkelijk ging fungeren: Te Sint-Pancras vond vrijdag 7 juni de eerste afslagmarkt plaats van tuin- en akkervruchten. Er waren enige partijtjes nieuwe aardappelen, benevens peulen en wortelen aangevoerd De prijzen van aardappelen wisselden van f2,10—f2,30 per jhlHet eerste partijtje werd gemijnd door Jacobus Al te Alkmaar.

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 34