-29- Wat bleef was een beperkte bollenteelt op de geest. Meer als bijzaak dan als hoofdzaak. Tuinders beschouwden "een bollenkraam" veel als een spaarpotje, wat soms voor leuke verrassingen kon zorgen. Afsluitend een kleurrijk bericht uit de Alkmaarsche Courant: Uit Sint-Pancras schrijft men d.d. 16 april 1897: De "Geest" begint door de kleurenpracht van de tulpen reeds weer een fraai aanzien te krijgen. Maar de Langedijker jeugd, die gewoon is hier bouquetten te halen, kan de komst nog wel een dag of wat uitstellen, om dat alle soorten nog niet de knoppen hebben geopend. Bronnen Gemeentearchief Langedijk Gemeentearchief St.Pancras P. du Burck: Bodemkartering van het Geestmerambacht C.v.d.Woude: Kronyck van Alckmaar. Alkmaarsche Courant. TIENDEN was een soort belastingMen moest een tiende deel van de oogst afstaan. Het kwam voor dat het Rijk deze belasting verkocht of verhuurde aan de meest biedende. Deze belasting hield lang stand. In 1892 wist men in Koedijk nog van een tiend-kwes tie. Daarover vermeldde de krant: Het publiek weet daarover het volgendeVoor jaren toen hier nog bijna alle land weiland was werd het tiendrecht hier publiekelijk ver kocht. De gemeenteraad besloot het recht voor de gemeente aan te kopen. De gemeente kas scheen destijds beter voorzien dan latere jaren: er werd besloten van de tiend- plichtigen geen rechten te heffen. Enige jaren later moest men naar uitbreiding van de gemeentemiddelen omzien: men liet weer tienden betalen. Dit is zo gebleventot een paar jaar geleden de bouwers gingen inzien dat van hen een extra gemeente-belasting werd gevraagd.Men vond dit te meer onrechtvaardig omdat door de scheuring van weiland tot bouwland de tienden meer opbrachten dan waarop bij het aankopen van het recht tot tiendheffing kon worden gerekend. (De bouwer de kosten van de 1 andverbeteringde gemeente het profijt). De gemeenteraad is aan dit bezwaar gedeeltelijk tegemoet gekomen door een verlaging. De bouwers blijven streven naar afschaffing en bij een verkiezing voor gemeenteraads leden kon dit wel eens een strijdpunt worden. HEIDELANDEen illustrerend kranteberichtje uit 1894: Voor een paar jaar kwam uit deze gemeente het bericht dat ca. 30 bunder land was verkocht voor f 80.000,.Als tegenhanger nu het bericht dat vorige maand hier 2 bunder land werd verkocht voor f 435,Toch mag hieruit niet worden afgeleid dat de koopprijzen sterk dalen, want eerstgenoemde landerijen waren van prima kwali teit, (WARMOEZERIJGROND) en de laatstgenoemde van de allerminste hoedanigheid. (HEIDEGROND)

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 31