-28- geteeld op de uitgestrekte prairies. Dat dit graan zo goedkoop kon worden geleverd, kwam door de landbouw- in-het-groot en een voordelig vervoer per trein en boot. Het Europese graan daalde tot 30% van de oorspronkelijke waarde. Voor de kleine boer beslist geen lonende teelt meer. De boterprijs raakte in het slop door de Deense concurrentie en de opkomst van de margarine. Voor groente was er een gat in de markt. Voeg hierbij de komst van de spoorlijn, eerst Alkmaar-Hoorn en daarna "het Broeker spoortje". Verschillende redenen waarom de tuinbouw zich ook hier tussen 1870 en 1900 enorm uitbreidde. In de Pancrasser jaarverslagen werd toen dan ook geschreven: Tengevolge van het scheuren van grasland neemt de moesbouw toe, de groenten worden vooral in Alkmaar gevent of gemarkt, enkele bouwers zenden groente per Langedijker schipper naar Am sterdam en er is uitbreiding van de BOLLENCULTUUR Tussen 1870 en 1875 vermeldde men jaarlijks: de bollenteelt breidt zich langzaam uit. Werd in 1870 1 ha. met bollen beplant, in 1875 had men voor de bollenteelt 5 ha, nodig. Vooral tulpen werden verbouwd. In 1875 had men hier voor het eerst een zgn. "groene" veiling.de nog op het land staande bollen werden verhandeld)Deze veiling bracht 2,860,op. Het jaarverslag meldt hiervan: "de kwekers waren zeer tevreden1.' Gelokt door het succes richt men het jaar hierna een vereniging voor bloembollencultuur op, genaamd Vrones Flora. Doel van de vereniging is: de belangstelling voor de bloembollencultuur levend houden en onderlinge uitwisseling van ervaringen. Er meldden zich meteen 31 leden. In dat jaar werden zelfs twee groene veilingen gehouden. De bollen werden vooral naar Duitsland en Engeland geëxporteerd. Naast tulpen werden hier toen ook krokussen, narcissen, lelies en zelfs enige hyacinten verbouwd. In die eerste jaren werden goede tot zeer goede prijzen gemaakt. Na 1880 werd de bollenteelt minder winstgevend. Vrones Flora, in 1871 zo enthousiast gestart, bleek te lijken op Jona's wonderboom. Omstreeks 1880 ging de vereniging aan bloedarmoede lijden en deze werd in 1890 door gebrek aan belangstelling opgeheven.

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 30