-27- Elk jaar vermindert de oppervlakte graslandwelke nog ligt tussen de bouwakkers in de omgeving van de Langedijk. Welhaast zal al het land tussen LangedijkSt. PancrasKoedijk en Warmenhuizen één groot tuinbouwgebied zijn, waartussen geen vee en grasland meer te vinden is. In 1897 werden weer honder den snezen grasland aan de veeteelt onttrokken. WAAROM Vermoedelijk probeerde men omstreeks 1550 met de verkoop van zelf verbouwde tuinbouwprodukten iets bij te verdienen. De tijden waren niet bepaald rooskleurig: oorlogsgeweld en overstromingen werden toen de mensen hier niet bespaard. Tevens daalden de inkomsten uit de veeteelt. De eetgewoonten begonnen te veranderenLangzamerhand begon men meer groenten te eten en verminderde het vlees-, graan- en peulvruchten- gebruik. Ook de komst van de aardappel zal van invloed zijn geweest. Alkmaar was een goede afzetmogelijkheid Via de zogenoemde Pancrasser Vaart (Veertsloot) konden de tuinders gemakkelijk hun producten naar Alkmaar vervoeren. Dat ging beter als over de weg door de Nollen. Deze was soms zo slecht dat één wagen kool getrokken moest worden door drie tot vier paarden. Het kaartje hiernaast is een deel van de in 1745 vervaardigde kaart GEESTMERAMBACHTgetekend door Johannes Dou en opnieuw geletterd door J.IJff. Gemakkelijk kan de vaarweg Reesloot-Veertsloot-Swijnsmeer worden gevolgd. Net boven het Swijnsmeer kruist de Veertsloot de Munnikenweg waar Leicester en de huislieden elkaar wederzijds bekeken. Door de komst van de Hoornseweg en Hoornsevaart werd deze vaarweg afgesneden. Zie in deze Klin blz. De grond was geschikt voor tuinbouw, ook die grond welke eerst als grasland werd gebruikt. De veepest noopte tot een ander grondgebruik. Eerder werd in deze streek veel graan verbouwd(witzaad) Omstreeks 1850 was dit in St.Pancras 40 - 50 ha. De grond was hier beter geschikt voor het telen van gerst, rogge en haver dan voor tarwe Omstreeks 1880 werd Europa overstroomd door goedkoop Amerikaans graan

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 29