-25- borst gericht en stuurde ze ons Leicester te hulp. Vol goede bedoelingen stapte deze Engelse graaf hier aan land. Niet vrij van enige ijdelheid maakte hijgekleed in zijde en fluweel getooid met diamanten oorbelletjes zijn opwachting bij de Hollandse steden Als een van de laatste kwam Alkmaar aan de beurt. CORNELIS VAN DER WOUDE vertelt in zijn rond 1645 geschreven KRONYCK VAN ALCKMAAR hierover het volgende: Anno 1586 werdt tot Alckmaer met grooter eeren ingehaelt den Grave van Licesterende alsoo het op een Saterdach was dat hij van Alck maer na Hoorn soude vertrecken, so waeren de huysluiden (=boeren) uyt het Noorder-quartier nieusgierich om hem te sien bij de Muncker Brug, daer toen de Langedijcker Vaert deur gingh, met honderden in haer schuytjen hem verwachtendedat hij met verwonderen aensach. Het bovenstaande is wel uitgelegd dat de landlieden met volgeladen groenteschuitjes op weg naar Alkmaar waren en bij het kruisen van de Munnikeweg Leicester en zijn gevolg bewonderden. Iets voorzichtiger is het te veronderstellen dat de 'honderden' schuitjes gewoonlijk voor groentetransport werden gebruikt. In het vorige artikel werd het Extract der Verpondinghe van 1631 reeds genoemd. Dit belastingcohier vertelt ons dat Broek, Zuid- en Noord-Scharwoude toen elk 35 tot 40 morgen warmoesland hadden, en St.Pancras nog maar 10 morgen. Uit bovenstaande gegevens kan de conclusie worden getrokken dat hier omstreeks 1530 wel enige tuinbouw is geweest, maar nog niet van betekenis. Naarmate de tijd vorderde nam de tuinbouw in betekenis toe. Aanvankelijk meer in de noordelijk van ons gelegen Langedijker dor pen. Omstreeks 1600 valt dit "Den Haag" op en denkt men: Er valt wat te halen. In 1631 is hier ca. 10 ha tuinbouwgrondvermoedelijk in de omgeving van de huidige Spanjaardsdam. Het gemeentelijk jaarverslag van 1867 meldt dat er in St.Pancras (en dat is dan zonder het Koedijker deel) 45 ha. kool, wortelen en andere warmoezerijgroenten worden verbouwd en verder nog 10 tot 15 ha. vroege aardappelen. Daarna wordt de oppervlakte tuinbouwgrond snel groter: in 1891 is hier 110 ha warmoezerij en 14 ha. aardappelen in 1895 is het 143 ha. warmoezerij en 18 ha. aardappelen terwijl in 1897 de Alkmaarsche Courant meldt:

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 27