-24- naar de agrarische producten. De bovengenoemde verklaringen werden gedaan ten behoeve van een ge ding tussen de Rekenkamer van Holland (Inspectie der belastingen) en de Langedijker dorpen. De Rekenkamer meende dat er niet genoeg tienden werden afgedragen. Een tiende deel van de opbrengst van een ha. weiland is minder dan eenzelfde deel van de opbrengst van een ha. tuinbouwland Ook is bewaard gebleven een in 1550 vervaardigd schilderij, voorstel lend een Broeker vrouw, die een streng uien en een mand, gevuld met (winter) wortelen, draagt. Oude kaarten. Een 1532 vervaardigde kaart vertelt dat er toen binnen de kom van St.Pancras veel bouwland was, daarbuiten slechts enkele snippertjes, meestal gelegen aan de toen nog aanwezige meren, anders gezegd: binnen de kom was veel bouwland, daarbuiten veel weiland. In de Langedijker dorpen zie je binnen de kom slechts enkele kleine stukjes bouwland, er buiten vooral weiland met slechts een enkel snippertje bouwland, meestal aan water gelegen. Toen konden de Pancrassers dus niet zeggen: 'Er is hier niet zoveel zaadland' want duidelijk valt op de kaart te zien dat de geest als bouwland werd gebruikt. Maar of hier veel groente werd verbouwd Op een gekleurde plaat van later datum, nl. 1744, zie je een aantal boeren rond de "witte"kerk druk bezig met de graanoogst. Maar er waren veel akkers in de kom. Wellicht werd er af en toe wat groente op geteeld. Ook aardappels zijn er op deze gronden geteeld. In later tijd noemde men de akkers ter weerszijden van de Bovenweg vaak "heidegrond", wat inhield dat er weinig wilde groeien op deze uit schraal, droog zand bestaande akkers. Uit het bezoek van de Engelse graaf Leicester meent men vaak te kun nen afleiden dat hier in die tijd veel tuinbouw was. De geschiedenis luidt aldus: In 1584 werd Willem van Oranje vermoord. De Nederlanders, in opstand tegen het machtige Spanje van Philips II gingen vertwijfeld op zoek naar een nieuwe leider. In Frankrijk kregen ze nul op het request. Ook de Engelse koningin Elisabeth voelde zich aanvankelijk niet geroe pen om zich in een wespennest te steken, maar op het moment dat Spanje Antwerpen veroverde, voelde zij een Spaans pistool op haar

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 26