-10- de beoefening van de veeteelt ""ook een weinig lantelinghe, t welck zij metter handt maecken up die canten van heuren wijen met aerdedie zij uyt de sloot schieten", (land-teling op de kanten der weilanden) Volgens de cohieren van de grondbelasting (Extract der Verpondinghe) van 1631 waren van de 136 morgen land in Broek op Langedijk 37 morgen warmoesland.tuinbouwgrond) Terwijl er op oude kaarten van de vroonlanden in 1532 nog veel weilan den worden genoemd (zie Ontstaan Tuinbouw II)is er in 1674 sprake van moeslanden bij de Twuyverweg. Blijkens een akte wordt in 1649 al kool verkocht. De ontwikkeling van tuinbouw in latere periodes Ongetwijfeld heeft de veepest, die vooral in 1713, 1714, 1718, 1744 en 1746 erg heerste, een rol gespeeld in de ontwikkeling van de tuin bouw. De tuinbouw groeit, men zoekt naar nieuwe teelten en in een akte van 1726 zien we dat 11 snees peperwortelen (mierikswortel) worden aan geboden. In dat jaar wordt 20 snees kool verkocht aan Jan Vrederiksz de Boer uit Broek op Langedijk. Aanvankelijk worden de tuinbouwprodukten door de kwekers zelf naar de stad gevaren of aan de belangstellenden verkocht. In 1626 wordt de Hoornsevaart gegraven, waardoor de vaarweg via. de Pancrasser vaart naar Alkmaar wordt afgesneden, (zie verder Ontstaan tuinbouw II en artikel over de Hoornse vaart) Later wordt het transport door schippers verzorgd, die na verloop van tijd ook naar andere steden gaan varen, waardoor vergroting van de afzet wordt bereikt. Om meer landerijen toegankelijk te maken worden steeds meer sloten gegraven. Het mes snijdt aan twee kanten want de sloten leveren ook bagger, die dankbaar wordt gebruikt om de vruchtbaarheid van de landerijen te vergroten. Vooral in het gebied van Broek op Langedijk en Sint-Pancras wordt gesproken van goede opgehoogde gronden die tot de hoogste klasse behoren en voor akker- en tuinbouwgewassen worden gebruikt. In 1868 is 43 1 van de totale oppervlakte cultuurgrond van Broek op Langedijk als bouwgrond in gebruik, waarvan 53 kool (vooral bloem kool) en 22 1 uien, daarnaast wortelen en een weinig aardappelen. De alom bekende vroege aardappelen uit de Langedijk doen in 1880 hun intree De zich steeds verder ontwikkelende tuinbouw heeft ook de oprichting van de oudste Nederlandse veiling tot gevolg, die gesticht wordt

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 12