-9- snelle daling van het maaiveld; ontwatering heeft sterk inklinken tot gevolg. Later schakelt men daarom vanwege de hoge waterstanden over op vee teelt. De eerste bewoningssporendie tot nu toe gevonden zijn op de strand- wal van Sint-Pancras en van Huiswaard'stammen uit de late ijzertijd, een tijd waarin visvangst en jacht wellicht ook een bron van bestaan waren In ieder geval is een vorm van tuinbouw-voor-handel in die tijd niet bekend De strijd om het water. De Rekere heeft in de vroege Middeleeuwen een belangrijke afwaterings- taak. In die tijd is de Rekere een soort riviertje, dat via de Zijpe in de Noordzee uitmondt. De Rekere ontstaat uit samenvoeging van de Leek, de Ye en de Schou- sloot en voert water van een groot gedeelte van West Friesland af. Geschat wordt dat de oorspronkelijke veenlaag in dit gedeelte van West Friesland 2 a 3 meter boven N.A.P. reikte. Door het geleidelijk in klinken van het veen-pakket krijgt vanaf de tiende eeuw het zeewater steeds meer vrij spel. Via de Zijpe vinden regelmatig overstromingen en kleiafzettingen plaats, die in het Geestmerambacht variëren van plaatselijk zware pakketten klei tot veel meer lichtere zandhoudend klei In de dertiende eeuw begint men met de aanleg van die dijken, die uiteindelijk de Westfriese omringdijk zullen opleveren. Omstreeks 1250 is dit werk gereed. Door deze ontwikkeling is in het Geestmerambacht een rijk geschakeer de bodemgesteldheid tot stand gekomen. Met de komst van de Omringdijk was de grootste strijd tegen het water gestreden. Weliswaar kennen we nog een hele serie van dijkdoorbraken en overstromingen, maar toch zien we in de Middeleeuwen een belang rijke ontwikkeling van in eerste instantie veeteelt. Het aanvankelijk nog vochtige landschap verdraagt veeteelt beter dan land- of tuinbouw. Het land in hoofdzaak in handen van de kerk, een klooster of de adel, komt in de tijd van de verwoesting van Vrone in bezit van de graaf van Holland. De ontwikkeling van de vroege tuinbouw. De oudste bronnen over de bodemcultuur zijn de "Enqueste" van 1494 en de "Informacie" van 1514, waarin melding wordt gemaakt dat naast

De Klin - Sint Pancras | 1991 | | pagina 11