-7- Het feest van Sint Catrijn. Voorzover ik me kan herinneren werd in mijn jeugd het Sint Catrijnfeest gevierd op 25 november. Dat was de betaaldag van de landhuur en ook de armvoogdij ontving dan de huur van de in haar bezit zijnde lande- rij en Vermoedelijk wilde de armvoogdij iets doen voor de talrijke arme kinde ren en heeft men dit opgelost om dan op de betaaldag alle kinderen van het dorp te trakteren. Voorzover bekend, werd dit feest alleen in St.Pancras gevierd. In mijn jeugd vertelde opa Hartman me dat in zijn tijd de schoolkinderen allemaal op het kerke-erf moesten komen en daar werden ze dan door de armvoogden op bier getrakteerd, uiteraard een zeer zwak alcoho lisch bier. Vermoedelijk namen de kinderen zelf een kroesje mee. Later is het bier vervangen door een taai-taai-pop. Op de beide scholen leerden de kinderen een mooi versje of een leuk spelletje. Op St.Catrijn-dag kwam de burgemeester met raadsleden en armvoogden om eerst naar dat moois te luisteren en te zien. En dan kwam het grote ogenblik: de kist met taaipoppen ging open en vervolgens werden de poppen door de heren uitgedeeld. Sommige kinderen hadden een touwtje meegebracht en daaraan werd de pop om de hals gehangen. Anderen begonnen er direct aan te knabbelen, zodat er bij de thuis komst niet veel meer van over was. Het gebruik bleef tot in de oorlog tot er geen taaipoppen meer werden gebakken Na de oorlog is op initiatief van raadslid Jaap de Vries het feest in ere hersteld. Toen evenwel na een aantal jaren de luxe steeds meer toenam, de kin deren thuis op meer en steeds verfijnder snoep werden getrakteerd en ze soms de poppen weggooiden, is dit oud gebruik afgeschaft. Inmiddels was ook de armvoogdij opgeheven (met de komst van de bij standswet) De bezittingen van de armvoogdij gingen over naar de gemeente en deze heeft toen de taaipoppen een aantal jaren betaald. Zoals eerder gesteld, de luxe nam toe en het feest beantwoordde niet meer aan zijn doel. Aan het eind van de zeventiger jaren heeft men nog getracht om dit feest op een andere wijze in stand te houden. Jammer dat men er niet in slaagde om dit stukje folklore te bewaren. AVroegop-Hartman

De Klin - Sint Pancras | 1990 | | pagina 9