-50- De raadsleden vonden het maar een vreemde zaak: Van Hogerhand werden maar allerlei voorschriften gegeven, welke de gemeente echter wel op hoge kosten joegen - in hun ogen onnodige kosten, maar ja, de wet schreef het voor, zo zeiden de heren van de raad en ze moesten dus wel Het werd de leden van de raad spoedig duidelijk dat nieuwbouw wel eens voordeliger zou kunnen zijn dan verbouw. Raadslid Kloosterboer zei o.a.: "De veranderingen die aangebracht moe ten worden zijn zo groot, ik zou zeggen, bouw maar een nieuwe school en laat die oude school ook staan en maak daar dan een gymlokaal van'.' De raad vond dit een heel goed voorstel en was het er dus roerend mee eens Want. .enkele maanden eerder was bij de raad de vraag van TURNLUST gekomen om de bouw van een nieuw gymnastieklokaal. Andere verenigin gen steunden dit verzoek, mits zij die ruimte dan voor hun vergaderin gen mochten gebruiken Caféhouder gerritse had er ook een verzoek bijgevoegd, namelijk: "Raad, leen mij renteloos 1000,-- dan vergroot ik mijn zaal en help daarmee Turnlust en de andere verenigingen uit de problemen." Zag Gerritsen hier kennelijk brood in, de raad niet. De meerderheid zei: Nee. Maar deze oplossing: Nieuwbouw van een christelijke school en de oude school benutten voor gymnastiek- en vergaderruimte, ja, dat sprak de vroede vaderen aan. Met algemene stemmen werd hiertoe besloten. Wie het initiatief nam, is me niet duidelijk geworden. Doch enkele dagen later meldde de Nieuwe Langedijker Courant onder de kop "PROTESTVERGADERING TE SINT PANCRAS" dat de Pancrassers per BEKKENSLAG waren opgeroepen om deze vergadering te bezoeken en dat zo'n 30 personen aan deze oproep gevolg hadden gegeven. Op het bestuur van de bijzondere school had men niet zoveel kritiek, veel meer op de raadsleden. Dat schoolbestuur wilde uitbreiding, wel dat was nodig. Dit was ook het oordeel van meester Engel van de Openbare school. Maar dat de raad die uitbreiding zomaar veranderde in nieuwbouw, hetgeen betekende: een fikse schuldenlast, die de gemeentenaren weer gezamenlijk zouden moeten opbrengen, daarover was men verontwaardigd. Hoe hoog de bouwkosten precies waren, wist men niet. Want dat had de raad in een besloten zitting behandeld. En dat geheime gedoe deed de bezorgdheid alleen maar toenemen. De heren raadsleden, versterkt met die onderwijs-inspecteur laadden maar lasten op de schouders van de burger

De Klin - Sint Pancras | 1990 | | pagina 52