-49- Zo is Zuid-Beverkoog de roem van de gemeente. Zeg niets dan goeds ervan, - want wee dan je gebeente, Het ondernomen werk, vol warmte en vol durf, Schenkt aan drie vroede vad'ren een eerzuil eens van turf. Eens zal het nageslacht met een gevuld' bokaal, In 't nieuw gebouwde Gym-Vergaderingslokaal De vindingrijke geest des klaverblads gedenken, En roemen in de Raad, die dit gebouw deed schenken. Dan gaan de glazen hoog, - gevuld met koolzuur-water De roem van dit geslacht erkent men jaren later, En drinkt men, - speecht men, - dit zij u thans gezegd, Brooddronken, - in het dorp, dat thans is drooggelegd. 17 Een wolk trok voorbij en donkerte de luister Van 't feest, dat werd gevierd, -'t Werd ook een wijle duister In d' herinnering van één.- Die aanklacht, neen, voorwaar, Moest nimmer zijn geschied. - Hij dacht aan Alkmaar. Krelis Ter verduidelijking het volgende: De Langedijker Courant speelt hier op enkele gebeurtenissen in. Wat in couplet 3 en in couplet 15-16 en 17 wordt gezegd omtrent een dorpsbewoner voor 't gerecht en het gym-vergaderingslokaal heeft betrekking op het volgende: De christelijke school, opgericht in 1898 bestond tot 1921 uit de huidige gemeenschapsruimte. Twee klaslokalen en enige bijruimte vorm den de school. In 1920 was er een nieuwe Onderwijswet gekomen. Voornaamste inhoud: gelijkstelling van het openbaar en bijzonder onderwijs. Kort daarna werd de christelijke school bezocht door de inspecteur. Deze vond de behuizing van de school onvoldoende: het voldeed niet aan de eisen en gezien het aantal leerlingen was er ook te weinig ruimte. "Hier dient iets te gebeuren was 's mans oordeel. "Grondig verbouwen en anders nieuwbouw Het schoolbestuur, gesterkt door de nieuwe wet, stapte naar de gemeen te en vroeg of de gemeente hier maar in wilde voorzien. De raad besprak dit op 21 juni. De notulen melden o.m. :"De voorzittei lichtte de aanvraag toe en zei dat volgens de nieuwe onderwijswet de bestaande lokalen vergroot dienden te worden. Dit was ook te lezen in het door de inspecteur van het onderwijs bijgevoegde rapport."

De Klin - Sint Pancras | 1990 | | pagina 51