-42- Iets over de ontsluiting van Sint - Pancras. Mevrouw H. Zonneveld-Auping leverde een door haar gevonden verzoek schrift in bij de redactie. On dit verzoekschrift iets beter tot zijn recht te laten komen,eerst het volgende: Het vervoer van de agrarische producten en enigszins ook het perso nenvervoer vond hier vroeger hoofdzakelijk per schuitje plaats. De wegen in en rond ons dorp waren nog onverhard. En dit betekende in de zomer: mulle en stoffige zandwegen, stuifpartijen in de winter: kuilen, prut en plassen. In 1872 werd de Bovenweg als eerste weg in ons dorp verhard. Men wilde het wel eerder doen, maar het grote struikelblok was steeds het geld Sint-Pancras klopte verschillende malen bij de buurgemeenten aan om financiële hulp voor de wegverharding, onder het motto: Het moet de provincie, Alkmaar en de Langedijker dorpen wat waard zijn, wanneer het vervoer op een snelle en gemakkelijker manier plaats kan vinden. Deze pogingen leverden echter niet al te veel op. Enkele berichten uit die tijd: 1863 De weg door onze gemeente, die Alkmaar met de Langedijk verbindt, (en met het noorderkwartier)is voor voetgangers en paarden uiterst moeilijk begaanbaar. De overige wegen zijn in goede staat. 1868 De weg door de gemeente behoort tot de slechtste van Noord-Hol land. De weg naar Broek op Langedijk is weinig beter. Alleen de beide bruggen in deze weg zijn in goede staat. 1870 De zandweg naarAlkmaar door de nollen is bij grote droogte en in het natte seizoen moeilijk te passeren. Nadat de Bovenweg in 1871/1872 werd bestraat, zei het bestuur van Sint-Pancras tegen Alkmaar, dat onderhoudsplichtig was voor de Twuyverweg: Nu moesten jullie eigenlijk de Twuyverweg gaan bestraten. Alkmaar vond dit zeker te duur, want het ging de Twuyverweg begrin- den. Wel werden in diezelfde tijd de Munnikenweg en de Friese weg bestraat In dit verband vestigen we nog even de aandacht op de in KLIN-4bl.35 opgenomen foto van de Twuyverweg omstreeks 1890, waarop duidelijk is te zien, waar Sint-Pancras stopte met de bestrating en waar Alkmaar begon met de begrinding. En dan nu het verzoekschrift.

De Klin - Sint Pancras | 1990 | | pagina 44