-38- ter sprake dat er enkelen zijn die weigeren de erfpacht te betalen. Men wil bij de provincie vragen hoe nu moet worden gehandeld. Gedepu teerde Staten laten echter weten dat zij geen advies geven maar ver gunning voor een te voeren procedure afhankelijk stellen van een des betreffend raadsbesluit gesteund door een rechtskundig advies. In de raadsvergadering van december 1882 blijkt dat sommigen al vanaf 1879 nalatig zijn. Het betreft Louwris Briefjes (te Huiswaard die van 3 percelen in totaal 7,37% per jaar verschuldigd is, C. Henneman te Huiswaard gem.Koedijk) die van 5 percelen in totaal 9,05 moet betalen en S. de Jongh te Öudorpdie op de staat van erfpachtschuldigen over 1882 niet voorkomt en dus vermoedelijk voor een ander optrad. Zij worden aangeschreven het verschuldigde over de jaren 1879, 1880, 1881 en 1882 vóór 20 januari 1883 te betalen, daar anders tot ver volging zal worden overgegaan. C. Henneman en S. de Jongh schreven daarop een brief aan de gemeente die helaas niet bewaard is gebleven, zodat hun motieven niet bekend zijn. Vermoed wordt dat zij het, als bewoners van Huiswaard en Oudorp maar vreemd vonden om jaarlijks een bedrag aan de gemeente St.Pancras te moeten afdragen. Zij betaalden dan ook niet. 31 januari 1883 werd besloten dat de burgemeester, met de aanwezige stukken, naar een rechtskundige in Amsterdam zou gaan. Op verzoek van de Amsterdamse advocaat Mr. A.H. van Nierop wordt op het hypotheek kantoor te Alkmaar geinformeerd of de erfpachtsrechten ook in het kadaster zijn opgenomen. Dat is niet het geval en dat is een grove nalatigheid van het gemeentebestuur van omstreeks 1830, toen de gegevens voor het kadaster werden verzameld. Alle erfpachters zijn toen als volle eigenaars ingeschreven en nergens blijkt dat de gemeen te St.Pancras in feite eigenaar van de grond was met de eigenaren van de opstallen als erfpachters. In verband met dit verzuim meende de advocaat een procedure te moeten ontraden. In januari 1885 beschikt de gemeente over een rechtskundig advies van Mr. J. Kapeine van de Capello uit Amsterdam en stuurt dat naar Gedeputeerde Staten. Gedeputeerden vinden het stuk niet voldoende voor een proces. Zij adviseren archiefonderzoek naar de oorsprong van de erfpachtsrechten. Op het Rijksarchief in Den Haag wordt alles betreffende de erfpachten onderzocht en door de waarnemend Rijksarchivaris in een uitvoerig rapport meegedeeld. Gedeputeerden zien in het rapport nog wel een mogelijkheid voor ver dere actie en adviseren om een rechtsgeleerde uit Alkmaar in te schakelen

De Klin - Sint Pancras | 1990 | | pagina 40