-35- SINT PANCRAS EN DE ERFPACHTSRECHTEN VAN DE VROONLANDEN Reeds bij de enquete in 1514 verklaarden de vertegenwoordigers van Sint Pancras dat hun huizen, op één na, allemaal op ""mijn genadichs heeren lant"" staan. Bijna de gehele Vronergeest was destijds eigendom van de graven van Holland en behoorde daardoor tot de domeinen van Karei V en later van zijn zoon Philips II. De huizen waren wel door de bewoners gebouwd en daardoor hun eigen dom, maar voor de grond waarop ze stonden moest jaarlijks een klein bedrag aan erfpacht worden betaald. Dat gold ook voor die delen van de Vronergeest die tot het rechtsgebied van Koedijk en Oudorp behoor den. Daar de grafelijke Vroonlanden zich uitstrekten tot het dorp Koedijk en Huiswaard, stonden ook daar een aantal huizen op erfpachts- grond. Het aantal erfpachten dat in 1532 bij het in kaart brengen van de Vroonlanden, werd genoteerd, was als volgt verdeeld: Sint Pancras117 huizen en 6 tuintjes Koedijk op de Vronergeest 7 Oudorp ii ii H 3 Huiswaard8 Koedijk (dorp)9 en 2 akkertjes Verder bestonden de Vroonlanden nog uit ruim 1100 percelen bouw- en weiland In 1532 werd bepaald dat alle jonggehuwden of anderen, die geen huis bezaten, tegen een jaarlijkse canon van 20 stuivers, een erf van 40 roeden circa 500 m2konden krijgen om te betimmeren. Door deze gunstige voorwaarden nam het aantal erfpachten nadien nog voortdurend toe Door de oorlog met Spanje en het afzweren van Philips II als Heer der Nederlanden, werden de Vroonlanden met de genoemde erfpachten in be zit genomen door de Staten van Holland. Zij hielden deze voormalige grafelijke domeinen in beheer en probeerden af en toe landerijen te verkopen Omstreeks 1723 werd besloten alle nog resterende landerijen en erf pachten van de hand te doen. De openbare veiling vond plaats op 10 en 11 september 1723. Bij die veiling bleven 188 percelen land onverkocht omdat de lasten vaak hoger waren dan de huuropbrengst. Voor de erfpachtserven was ook geen belangstelling. De erfpachters hadden er geen behoefte aan om de jaarlijkse last van 1,- af te kopen voor een bedrag ineens.

De Klin - Sint Pancras | 1990 | | pagina 37