-34- ZWEMMEN BIJ DE SPOORBRUG III po ra(p)s(h)ek Achteraf herinner ik mij dat het in de warme zomer van 1929 moet zijn geweest dat we gingen zwemmen bij "PomsekV Zo klonk dat als kind in je oren. In de Vronermeer stond toen het molentje van Heinis. De familie Hei nis stond graag te kijken bij het zwemmen, 't Was een vrolijke boel. Toch weet ik nog dat ik het soms eng vopd. Je stapte overboord van het schuitje waarmee Opa je gevaren had en gelijk voelde je de water planten aan je voeten. Deze pret hadden we altijd 's avonds na zessen want eerder was het niet mogelijk vanwege het werk op de akker. Vooral als er meer schuitjes kwamen met kinderen die op de ondiepe plaats, waar je kon staan, gingen zwemmen. Nou ja, het was meer ploeteren. Zwemmen was toen nog niet zo in. 't Water was toen nog helder, soms keek je tot op de bodem. Of t zo schoon was met al die "huissies op sloot Toch was het gebruikelijk dat je niet in bad (de tobbe) ging, want je had gezwommen. We probeerden het spel steeds langer te laten duren want dat hield in, dat je later naar bed ging. Gewoonlijk moesten we om zeven uur in de bedstee liggen. "Kinderen achter de deurtjes hoorde ik Opoe of moeder zeggen. De bedsteden waren in de kamer, dus je hoorde nog wel eens wat vóór je ging slapen. Door 't kiertje gluren was óók spannend, vooral in de winter. Je keek dan in het schijnsel van de lamp en zag gouden sterretjes. Een geliefde bezigheid was ook het bijten op de beddeplank. Dat gaf een héél aparte smaak. Je kon ook in de krib klimmen, die aan het voeteneind was ingebouwd. Vanaf die hoogte liet je je met een plof naar beneden vallen. Er is dus niets nieuws onder de zon, want nu nog springen kinderen op de bedden. U ziet ik ben wat afgedwaald, maar van 't één komt het ander Klazien Visser.

De Klin - Sint Pancras | 1990 | | pagina 36