-28- Op ons verzoek schreef mevrouw Laan-Oud de volgende jeugdherinnering: DE BRAND VAN J. OUD Het was februari 1932 toen 's nachts brand uitbrak. We lagen allemaal te bed toen de drie jongens in de slaapkamer boven, wakker werden door de vlammen die in hun kamer door de vloer kwamen. Toen waren we in een mum van tijd allen ons bed uit. Maar we konden niet meer binnendoor want de trap was ook al verbrand. Daarom werd er een grote matras van bed gehaald en naar beneden op de grond gegooid, want aan de zijkant van het café was een groot houten luik en daardoor moesten we naar beneden. Moeder liet ons een voor een zakken en beneden vingen ze ons op. Toen we allemaal beneden waren is ze zelf naar beneden gesprongen. Het was op het nippertje want het café brandde al als een fakkel, de ramen sprongen er uit en de vlam men vlogen naar buiten. Vader was 's nachts bij de spoorwegen in Alkmaar aan het werk, toen ze daar een grote brand zagen. Vader zei: "Verdorie, dat is bij ons in de buurt',1 want toen was er nog een kale vlakte en kon je nog ver zien. Toen ze hem kwamen halen was het eerste wat hij zei: "Ben ze allen ge red Toen was hij heel gauw bij ons, helemaal over z'n toeren van zelf, want wij waren bij familie en buren ondergebracht. Als gevolg van die felle brand vlogen de vonken over op de mooie boerderij van Giel Stipperiaan en die konden ze ook niet meer redden, die is ook tot de grond toe afgebrand. De volgende dag kwamen er overal kleren vandaan want we hadden niets meer. We liepen in ons nachtgoed over de straat die nacht. Maar toen was St. Pancras nog echt een dorp, iedereen gaf kleren enz. enz. De volgende dag stond er in de krant: "Een kranige moeder redt haar negen kinderen'.1 Maar ze zijn er nooit achter gekomen wat de oorzaak van de brand is geweest. Kortsluiting Of dat de kat 't deurtje van het kastje open gemaakt heeft en dat dat tegen de kachelpijp in brand is geraakt Het kan, want er stond in de kamer een kachel met zo'n lange pijp. Wel staat vast dat de brand in de huiskamer is begonnen, maar hoe, is nooit duidelijk geworden. Nu staat café SPOORZICHT daar waar het oude café heeft gestaan en op de plaats van de boerderij van Stipperiaan staat nu de autohandel van Jan Bruin. Aansluitend iets uit de pers van 23 februari 1932.- 1932, midden in de crisistijd: Slechte uitkomsten van de tuinbouw, loonsverlaging voor tuinbouw-arbeiders tot 18,per week, tuinderskredieten, 400 tuinders vragen samen 500.000,

De Klin - Sint Pancras | 1990 | | pagina 30