-24- hij er zorg voor te dragen dat alle psalmen, in de goede volgorde op achtereenvolgende zondagen aan de beurt kwamen. En zijn loon Van de gemeente ontving hij jaarlijks100 gulden- Van de landsregering ontving St.Pancras jaarlijk 96 gld. en 4 stuivers, hiervan kreeg de predikant 50 gulden, verder werden er onkosten van betaald en wat over was, was voor de meester. En wanneer hij zich goed gedroeg en goed zijn plicht deed, kreeg hij in de winter nog20 gulden. Schoolgaande kinderen moesten hem maandelijks 1 stuiver betalen Hij had vrij wonen in het schoolhuis en mocht tevens de werf (als tuin) benutten. Pieter de Smeth had dus wel het een en ander te doen. Gelukkig voor hem stonden school en kerk, zoals in de meeste plaatsen, in eikaars onmiddellijke nabijheid, zodat zijn werkterrein een aaneensluitend ge heel was Het zou mooi zijn, als we wisten hoe De Smeth als schoolmeester-kerke dienaar heeft gefungeerd. Vermoedelijk was hij geen uitschieter naar beneden, want dat was wel genoteerd. Want bekend is, dat ook "de dronken schoolmeester" in de persoon van Jacob Stuyt, in St.Pancras is geweest omstreeks 1735. (In de bundel Sint-Pancras eertijds blz. 145 en verder, vertelt Joop Vermeer over deze jacob Stuyt) Spoedig na zijn komst in St.-Pancras kreeg De Smeth ook een baantje van belastinginnerOngetwijfeld voor hem een welkome bijverdienste. Wanneer hij hier ongeveer 20 jaar iö geweest, komt de baan van secre taris vrij. Tot dan is dit gedaan door een zekere Nicolaas Schellin- ger, die in Noord Scharwoude woonde. Zoals op meer plaatsen gebruike lijk was, benoemt men dan de schoolmeester tot secretaris. De man kon immers goed schrijven De schout-burgemeester, boer van professie, kon daarmee veel minder goed overweg. In de Franse tijd vaardigde men hem zelfs af naar een regionale ver gadering te Alkmaar om het bestuur van St.Pancras te vertegenwoordi- gen. Hiernaast een proeve van zijn schrijfkunst. Jan Corn.Deugt en zijn vrouw Aagje Wijtman gaan de gemeente verlaten en vragen een soort bewijs van goed gedrag. Pieter de Smeth tekent dit bewijs als secretaris. Aan de woorden: G(elijkheid) V .(rijheid) Broederschap,

De Klin - Sint Pancras | 1990 | | pagina 26