-22- Eeveneens wordt melding gemaakt van: "betaald aan meester De Smeth" Niets meer wetend, bracht dit me tot de veronderstelling dat Peter de Smeth wel eens iemand kon zijn, die zich enige kennis van de genees-kunst meester had gemaakt. 'k Zat er dus naast, de man was schoolmeester. Mijn andere veronderstelling, dat hij in de buurt van de pastorie woon de, was wel juist. Rondom hem is het volgende verhaal opgehangen. In 1778 is hij hier benoemd. Uit de vermelde gegevens, gevoegd bij die uit 1772 toen zijn voorgan ger Pieter Kwantes hier kwam, kon ik het volgende opmaken. Om de een of andere reden moest de opvolging van Pieter Kwantes wor den geregeld. Een zaak, die de kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk aanging. Want de functie van voorlezer, voorzanger en koster was hierdoor vakant ge komen. Een zaak die ook de gemeenteraad, -toen de regenten genoemd- betrof, Want het was de taak van de regenten om de"beroeping" van een schoolmeester te regelen. Een schoolmeester-kerkedienaar moest dus twee heren dienen. Voorzover mij bekend, geschiedden deze benoemingen in goede harmonie tussen kerkeraad en regenten. Elders moeten beide colleges wel eens geducht van mening hebben verschild. Gezamenlijk plaatste men een oproep in de courant. Had men meerdere sollicitanten, in 1772 waren er 15, dan waren er enkelen die men aan een "vergelijkend examen" onderwierp. Dat ging als volgt in zijn werk: De uitgezochte kandidaten moesten eerst, iéder op zijn beurt, in de kerk laten horen hoe goed ze konden lezen en (voor)zingen Vervolgens werden ze naar de school geleid en werden ze onderzocht op hun kennis van de cijferkunde. Een onderwijzer uit een naburige plaats had wat sommetjes bedacht en daarover moesten de jongelingen zich buigen. Van een ander ver gelijkend examen vond ik een twintigtal opgaven. Om enig inzicht te geven, twee van de gemakkelijkste opgaven: Iemand heeft 600 stuks blomkool, waaronder zijnde 250 stuks uitschot Hij verkoopt dit uitschot de honderd voor 1 gulden 5 stuivers. De rest honderd voor 4 gulden 7 stuivers 8 penningen. Hoeveel bedraagt dit samen

De Klin - Sint Pancras | 1990 | | pagina 24