-16- Gezien de winterse omstandigheden lijkt het me niet aannemelijk dat aannemer Komen reeds in januari met de bouw is begonnen. Ook de in de voorgevel zittende steen geeft aan dat men wel wat later is begon nen Dirk Stammes was een kleinzoon van de toen in functie zijnde burgemeester Jacob Stammes. De aannemer heeft er wel de nodige haast achter gezet, want reeds op 17 augustus kon het gebouw worden ingewijd. Naast de raadsleden waren hierbij oa aanwezig de Nederlands Hervorm de predikant ds. H.S.J. van Rijsoort, oud-wethouders en onderwijzend personeel uit de Langedijker dorpen. Toespraken en kinderzang wisselden elkaar af. De jeugd werd getrakteerd op koek en wijn en 's avonds zaten gemeentebestuur en gasten aan een welvoorziene dis. Er werd getoost op het Vaderland, de Koning, de Commissaris, op Gedeputeerde Staten en, hoe kon het anders na zoveel toosten, men scheidde pas laat in de avond. Enkele weken later wil de raad het terrein van de school opknappen en besluit men een nieuwe schoeiing langs de slootkant van de school werf te laten maken. Of men een sloot daar te gevaarlijk vond Dit zou opgemaakt kunnen worden uit de afspraak met buurvrouw wed, H. Bijpost, om de sloot tussen haar erf en de schoolwerf te dempen. De gemeente zal dan een hek plaatsen op het midden van de sloot en dat hek tot in eeuwigheid onderhouden. Ook zal de gemeente een paar pompen laten maken zodat haar land van het nodige water kan worden voorzien. En de raadsleden voegden de daad bij het woord, want de aanwezige leden besluiten om zelf met hun paarden en wagens de benodigde spe cie voor het dempen van de sloot aan te voeren. Zelfs een oud-raadslid gaat tot actie over, Dirk Hartenberg. Hij schenkt de gemeente een geschilderd portret (reproductie) van de goedgeefse koning Willem III. Het schilderij, nu in eigendom bij de vereniging Oud St.Pancras, werd voorzien van het volgende gedicht, wat vermoedelijk door Van der Vijzel werd gemaakt: DE EERSTE STEEN GELEGD OP DEN 19== APRIL 1864 door DIRK STAMMES oud 11 jaar

De Klin - Sint Pancras | 1990 | | pagina 18