-14- Januari 1864. Een echt, ouderwetse wintermaand. De Alkmaarsche Courant meldde o.a. dat een aantal schepen van de maatschappij Nederland hadden geprobeerd het ijs van het Noordhollands kanaal te breken, maar hun pogingen hadden moeten staken. - En de liefhebbers van schaatsen konden hun hart ophalen. De courant vertelde tevens dat Noordhollanders per schaats een dagtocht maakten langs de zeven Noordhollandse steden. t In deze barre wintertijd vond de aanbesteding van de school plaats. De Commissaris van de Koning was in eigen persoon aanwezig. Ook de hoofdingenieur van Waterstaat zag toe, dat de aanbesteding goed ver liep De laagste inschrijver was Jan Komen uit Hoogwoud voor 9.370, (zie Staat van inschrijvingen) De bouw was begroot op 10.200, dus had men een meevaller van ruim 800, Het financiële plaatje zag er als volgt uit: Rijk en provincie betalen ieder School en schoolhuis 2.615,50 5.231,kosten samen 8.231, de gemeente betaalt 3.000,de raadkamer de gemeente betaalt 1.139,kost 1.139, totaal 9.370,-- 9.370 De erfpachten, aanvankelijk geschat op 3.000,brachten uiteinde lijk 4.200,op. Hieruit kon dus ruimschoots het gemeenteaandeel groot 4-139,worden betaald. Het nieuwe gebouw kwam vóór het oude te staan. Raadsnotulen maken gewag van een aantal bomen van de schoolwerf, die werden gekapt en als brandhout verkocht. Vermoedelijk stonden deze bomen de nieuwbouw in de weg. Door de nieuwbouw te laten plaats vinden voor het bestaande gebouw, was het mogelijk om te bepalen dat de oude school en het bijbehorende schoolhuis niet mochten worden afgebroken, voor de nieuwbouw gebruiks gereed was Tenslotte kreeg de aannemer te horen, dat hij de oude stenen, goed schoongemaakt bij de nieuwbouw mocht gebruiken, mits de stenen niet beroet waren.

De Klin - Sint Pancras | 1990 | | pagina 16