-11- Oud St.Pancras gebruikte het raadhuis reeds en wil dit gebruik graag voortzetten. Niet direct als een oudheidkamer, want Alkmaar heeft het stedelijk museum, Langedijk heeft een tuinbouwmuseum in de veiling, en in Oudkarspel is reeds een oudheidkamer. Het leek ons genoeg van het goede. Bovendien, een oudheidkamer moet goed en deskundig worden beheerd, anders gaan "mot en roest" de kostbare oudheden spoedig te gronde richten. Inziende dat we als "Oud St.Pancras" het gebouw niet voldoende kon den vullen, gingen we omzien naar een medegebruiker. We hoorden dat het natuurhistorisch museum "WESTFLINGE" een oud woord voor West Friesland)gehuisvest in een schuur te Broek op Langedijk, graag bereid was om met ons het raadhuis te vullen. Dit museum heeft een grote collectie mineralen, schelpen en koralen, afkomstig uit de gehele wereld. Ook bezit men een aantal fossielen. Speciale aandacht wordt besteed aan de opbouw van de aardlagen in ons gebied. Tenslotte bezit men een aantal in deze streek gevonden resten van pré-historische dieren en van hier vroeger wel maar nu niet meer voorkomende vissen. Ook organiseert Westflinge van tijd tot tijd thema-tentoonstel lingen als Archeologie, vlinders, milieu, veldvogels. Veel 'scholen, clubs en ook individuele personen komen het museum bezoeken In het oude raadhuis ziet Westflinge een beter bij het museum pas send onderdak dan dat wat men nu bezit. Gezamenlijk vroegen Westflinge en Oud Sint Pancras aan het bestuur van de nieuwe gemeente het raadhuis in de toekomst te mogen gebrui ken. De gemeente speelt met de gedachte om het gebouw te gebruiken voor huwelijkssluitingen en ziet in beide verenigingen gebruikers, waar men wel mee wil samenwerken. In het collegeprogramma 1989-1994 is opgenomen dat men wil proberen dit te verwezenlijken. Dit alles bracht me op het idee om de geschiedenis van dit gebouw eens na te gaan. 'k Herinnerde me ook de woorden van het vroegere raadslid van de P.v.d.A. Jaap de Vries: "Dit gemeentehuis moeten we zuinig op zijn, want St.Pancras kreeg het cadeau van koning Willem III."

De Klin - Sint Pancras | 1990 | | pagina 13